Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 23:17

Jak wybrać grzejniki do kotłów gazowych

Budując dom lub modernizując instalację grzewczą stoimy przed problemem wyboru właściwych grzejników. Muszą one być właściwie dobrane do ogrzewanej powierzchni, stylistyki wnętrza, a przede wszystkim być dopasowane do źródła ciepła. Ze względu na konieczność walki ze smogiem, tradycyjne kotły na paliwa stałe są wypierane przez bardziej ekologiczne kotły gazowe.
  • 01.06.2020 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wybrać grzejniki do kotłów gazowych

Kotły gazowe dwufunkcyjne i jednofunkcyjne

Kotły dwufunkcyjne spełniają dwie funkcje - dostarczenie ciepłej wody do grzejników i do kranów. Mankamentem ich jest to, że woda w kranie jest ogrzewana przepływowo - nie płynie od razu i każde odkręcenie kurka powoduje uruchomienie pieca, a każde zakręcenie go wyłącza. Nadają się do wykorzystania w mieszkaniach i małych domkach, gdzie blisko siebie jest kuchnia i łazienka. Kocioł instaluje się tam, gdzie jest największy pobór ciepłej wody użytkowej, czyli w łazienkach. W większych domach wykorzystuje się kotły jednofunkcyjne. Ich zadaniem jest dostarczenie ciepłej wody do instalacji centralnego ogrzewania. Do podgrzewania wody użytkowej stosuje się wówczas odpowiednio duży zasobnik z podgrzewaczem. Kocioł odprowadza do zasobnika wodę, która utrzymywana jest w stałej temperaturze i zapewnia ciepła wodę od razu w kilku miejscach równocześnie. Mankamentem są większe rozmiary i wyższe koszty instalacji.


 

Rodzaje grzejników - co warto wiedzieć

Grzejniki możemy podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane na żeliwne, aluminiowe i stalowe. Grzejniki żeliwne, niegdyś powszechnie stosowane, są odporne na korozję i najtrwalsze. Ich wadą jest długi czas reakcji na zmianę temperatury. Grzejniki aluminiowe są lekkie, ale mało efektowne. Szybko się nagrzewają i szybko stygną. Łatwo można je dopasować do już istniejących instalacji. Grzejniki stalowe to ostatnio najpopularniejszy rodzaj grzejników ze względu na dużą różnorodność kształtów i wyglądu. Mogą korodować w przypadku złej jakości wody. Są łatwe w czyszczeniu i zapewniają więcej ciepła przy mniejszych rozmiarach. Przed podjęciem decyzji o zakupie grzejników trzeba ustalić, czy będą one pasowały do parametrów kotła.


 

Jakie grzejniki wybrać do kotła gazowego?

Nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne mają zamkniętą komorą spalania. Nie wymagają wentylacji i napływu z zewnątrz budynku chłodnego powietrza. Są bezpieczniejsze, bardziej ekonomiczne i ekologiczne, ale dostosowane do niższej temperatury wody. Parametry kotła określa temperatura wody na wypływie i temperatura wody powracającej. Tradycyjne kotły na paliwa stałe pracują przy wyższych temperaturach niż kotły gazowe, a zwłaszcza kotły kondensacyjne. Wymiana kotła ze względu na walkę ze smogiem może spowodować konieczność wymiany grzejników. Dopasowanie grzejników do wielkości mieszkania, potrzeb użytkowników oraz źródła ciepła trzeba skonsultować z fachowcem. Warto wybrać grzejniki i kocioł od tego samego producenta. Wybierając np. grzejniki Buderus oraz kocioł gazowy Buderus będziemy mieli pewność, że ich współpraca będzie bezproblemowa.

--- Artykuł sponsorowany ---