Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 20:22

Ekologiczne mieszanki traw dla ekorolnictwa

Rolnictwo ekologiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rolników, ponieważ chętnie wybierają je również konsumenci. W procesie uprawy stosuje się wtedy między innymi ekologiczne nasiona, w tym eko mieszanki traw.
  • 19.06.2018 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ekologiczne mieszanki traw dla ekorolnictwa

Ekorolnictwo to alternatywa dla rolnictwa konwencjonalnego. Jest ono skupione na stosowaniu naturalnych i niepoddanych przetworzeniu technologicznemu środkach, które pozwalają na uzyskanie żywności ekologicznej.

Rolnictwo ekologiczne i konwencjonalne

Rolnictwo ekologiczne jest odpowiedzią na ekstensywne i wyniszczające glebę zasady rolnictwa konwencjonalnego, które stały się popularne w XX wieku. To właśnie wtedy na szerszą skalę zaczęto stosować herbicydy, hormony wzrostu, syntetyczne nawozy czy antybiotyki, a także wiele innych środków mających na celu podwyższenie ilości plonów.

W związku z tym rolnictwo stało się bardziej wydajne, ale coraz częściej zaczęły pojawiać się też doniesienia o jego większej szkodliwości – zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla samego człowieka. Z rozwojem rolnictwa konwencjonalnego wiąże się między innym większą zachorowalność na nowotwory, alergie, choroby cywilizacyjne jak otyłość, cukrzyca.

Właśnie wtedy pojawił się trend na powrót do korzeni, czyli na rolnictwo wykorzystujące naturalne i sprawdzone przez wieki rozwiązania. Oczywiście, oznaczało to również mniejsze plony, ale zapotrzebowanie na eko produkty spowodowało, że na całym świecie zaczęło powstawać coraz więcej eko gospodarstw rolniczych. Pojawił się również system ich certyfikacji, aby konsumenci mieli pewność, że kupują rzeczywiście produkty ekologiczne.

Podstawowe zasady stosowane w ekorolnictwie:

  • eliminacja syntetycznych środków ochrony roślin w celu zwalczania szkodników, chwastów i chorób – w zamian stosuje się prawidłowy płodozmian, a także metody biologiczne i agrotechniczne
  • brak wielohektarowych monokultur, zamiast których stosuje się systemy mozaikowe
  • zachowanie naturalnych drzew, krzewów, cieków wodnych i zbiorników na polach
  • stosowanie nawozów zielonych, obornika, kompostu, wapnowania dla zachowania prawidłowej żyzności gleby
  • stosowanie maszyn i narzędzi chroniących glebę, poprawiających jej strukturę, na przykład płytkie oranie, nieodwracanie gleby
  • brak antybiotyków, hormonów, określonych rodzajów pasz w odżywianiu zwierząt, a także stosowanie systemu ściółkowego

W rolnictwie ekologicznym bardzo ważne jest wykorzystanie także określonych materiałów siewnych, które także posiadają odpowiednie eko atesty. Nasiona ekologiczne wytwarza się w oparciu o naturalne metody, bez użycia środków chemicznych, nawozów sztucznych. Są one również odpowiednio certyfikowane. Wśród nasion różnych roślin, również znajdują się ekologiczne nasiona traw.

Ekologiczne mieszanki traw – gdzie można je kupić?

Podobnie jak w przypadku innych nasion ekologicznych, także ekologiczne mieszanki traw bazują na wykorzystaniu certyfikowanego materiału siewnego. Dzięki wykorzystaniu takich właśnie mieszanek, które przeznaczone są do zbierania eko plonów, możliwe jest prowadzenie gospodarstw ekologicznych zgodnie z wymogami przepisów.

Takie mieszanki traw można zakupić również w Polsce, gdzie ekorolnictwo także rośnie w siłę. W sprzedaży posiada je między innymi Centrala Nasienna Pietrzak, która dostarcza swoim klientom szeroką gamę nasion przeznaczonych dla rolnictwa, ogrodnictwa oraz na tereny miejskie. W swojej ofercie Centrala posiada certyfikowany, ekologiczny materiał siewny określonych gatunków traw, na bazie których przygotowywane są mieszanki o określonych właściwościach. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: http://cnpietrzak.pl/.

--- Artykuł sponsorowany ---