Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 13:13

Sposoby walki z grzybicą paznokci: farmakologia i laseroterapia

Grzybica paznokci jest poważną chorobą zakaźną, która atakuje płytki paznokciowe nóg i dłoni. Grzyb powoduje duży dyskomfort i może prowadzić do poważnych komplikacji. Dermatolodzy zalecają szybkie podjęcie profesjonalnego leczenia, ponieważ niewłaściwe leczenie destrukcyjnie wpływa na skórę i paznokieć, prowadzi do zatrucia całego organizmu.
  • 14.08.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Sposoby walki z grzybicą paznokci: farmakologia i laseroterapia

Dlaczego leczenie grzybicy paznokci jest takie ważne?

Najbardziej wrażliwe na zakażenie grzybem są osoby starsze, które mają zaburzenia dopływu krwi obwodowej, spowolnienie wzrostu płytki paznokcia. Jednak każdy może napotkać taki problem. Grzyb rozprzestrzenia się natychmiast, pojawiając się na jednym palcu, wkrótce przejdzie do pozostałych. Podczas konsultacji do dermatologa, na pewno zostanie zlecone wykonanie badania mykologicznego, aby poznać przyczynę pojawienia się takiego podłoża zmian na płytce paznokci. Po zapoznaniu się z wynikami badania, dermatolog może zalecić leczenie farmakologiczne miejscowe a także tabletki. Ponadto może być wskazanie do laserowego leczenie grzybicy paznokci, co jest obecnie najskuteczniejszą metodą w walce z tym schorzeniem.

Metody leczenia grzybicy paznokci

       Leczenie zewnętrzne (nakładanie lakierów i kremów przeciwgrzybiczych na paznokieć, ta metoda nie jest wystarczająco skuteczna z powodu niepełnej penetracji leku).

       Metoda chirurgiczna (usunięcie płytki paznokcia lub jej części, która zależy od obszaru zmiany. Metoda jest dość bolesna i wymaga długiego gojenia i rehabilitacji.

       Laserowe leczenie grzybów paznokci odbywa się poprzez sterylizację zarodników grzybów neodymową wiązką laserową, która jest wiodącą w dermatologii, absolutnie bezpieczną dla organizmu i nie wywołuje skutków ubocznych. Wiązka laserowa wnika głęboko zabijając mikroorganizmy i bakterie. W rezultacie następuje zmniejszenie namnażania się bakterii i śmierć grzyba. Zniszczona płytka paznokcia zostaje zastąpiona nową. Na cały przebieg leczenia laserowego składa się siedem procedur w tym: 4 zabiegi laserowe, co tydzień, później trzy zabiegi co miesiąc. Podczas tej procedury pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. W przypadku wysokiego stopnia uszkodzenia leczenie grzyba paznokci laserem jest uzupełnione kuracją lekową i terapią ogólnoustrojową, ponieważ w szczególnych przypadkach infekcja dostaje się do krwioobiegu.

Kiedy dermatolog zaleca laserowe leczenie grzybicy paznokci?

Laserowe leczenie grzybicy paznokci (oferowane m.in. przez klinikę Soft Skin - softskin-clinic.pl/dermatologia-kliniczna) to innowacyjna procedura, która umożliwia skuteczne zwalczanie tej choroby. Bez względu na poziom złożoności przebiegu choroby i głębokość penetracji grzyba leczenie będzie wydajne, bezbolesne i skuteczne.

Laserowe leczenie grzybów paznokci jest konieczne, gdy pojawią się następujące objawy:

       Złuszczanie, pogrubienie i zwiększona kruchość płytki paznokcia

       Paznokieć stracił połysk i zmienił kolor

       Występuje swędzenie, zapalenie i zaczerwienienie płytki paznokcia

       Paznokieć jest oddzielony od macierzy.

Aby zapobiec wystąpieniu choroby, zawsze trzeba pamiętaj, że:

       Głównymi obiektami infekcji mogą być: buty, skarpetki, akcesoria do manicure, inne produkty higieny osobistej: myjki, ręczniki, kapcie

       Wilgotny mikroklimat przyczynia się do wzrostu liczby bakterii, dlatego obuwie wymaga regularnej pielęgnacji i suszenia. Niepożądane jest noszenie jednej pary butów przez kilka dni z rzędu

       W przypadku urazów konieczna jest również odpowiednia opieka, jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla rozwoju grzybów

       Przed założeniem butów, należy potraktować je środkiem przeciwgrzybiczym.

Zalety terapii laserowej:

       Procedura jest całkowicie bezbolesna

       Jednocześnie można wyeliminować problem wrastających paznokci

       Grzyb paznokci jest zniszczony przez promieniowanie laserowe

       Znieczulenie nie jest wymagane, ponieważ procedura jest całkowicie bezbolesna

       Brak efektów ubocznych.

Zapobieganie nawrotom grzybicy paznokci

Zdarzają się przypadki, gdy po pełnym leczeniu laserowym grzyb powraca. Nawrót choroby wiąże się z nieprzestrzeganiem zasad i zaleceń dermatologa, które zapobiegają występowaniu grzybów. Są chwile, kiedy pacjent, który został poddany zabiegowi laserowemu jednego paznokcia, powraca z zakażeniem grzybiczym drugiego paznokcia. Dlatego zaleca się leczenie grzybicy na wszystkich paznokciach, niezależnie od tego, czy grzyb pojawił się tam, czy nie.

Jak zapobiegać nawrotowi grzybicy paznokci?

       Buty powinny być wykonane z wysokiej, jakości materiałów, stopy powinny oddychać, a także być wygodne i nie uszkadzać płytki paznokcia

       Przed założeniem butów należy jest spryskać środkami przeciwgrzybiczymi

       Przed założeniem skarpet płytki paznokcia muszą być dokładnie wysuszone

       Skarpetki i rajstopy prać w temperaturze 60 ° C.

       Nie malować paznokci lakierem, który tworzy mokry mikroklimat w płytce paznokcia

       Nie używać butów innych ludzi i nie chodzić boso w miejscach publicznych np. basen

 

 

 

Soft Skin Dermaclinic

ul. Dąbrowskiego 32/1u

50-457 Wrocław

Tel. 48 512 822 207

--- Artykuł sponsorowany ---