Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 09:53

Wyjazd do pracy w Niemczech - kultura i tradycja naszych zachodnich sąsiadów

Etos pracy jest kultywowany zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Ani my, ani nasi sąsiedzi nie jesteśmy leniwi i nie mamy problemów z podejmowaniem pracy. Jednak istnieją zasadnicze różnice w kulturze pracy, które warto znać, aby łatwiej przystosować się do warunków pracy w Niemczech. Zachowania te, wynikają bezpośrednio z kultury i tradycji. Zawirowania historyczne ukształtowały nasze państwa w zupełnie innych okolicznościach. Efektem tego są zupełnie inne zasady panujące w niemieckich przedsiębiorstwach. Oto kilka podstawowych zasad, które powinniśmy znać, podejmując pracę za naszą zachodnią granicą.
  • 29.11.2018 17:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wyjazd do pracy w Niemczech - kultura i tradycja naszych zachodnich sąsiadów

Niemiecka punktualność

Zasadę tę, moglibyśmy skwitować krótkim: nie spóźniaj się do pracy w Niemczech. W Polsce zegarek traktowany jest częściej jako ozdoba, a nie wyznacznik harmonogramu dnia. Punktualność w Polsce nie jest tak istotna, jak u naszych zachodnich sąsiadów. Większość Polaków tłumaczy swoje spóźnienia niepunktualnością środków transportu. Dla przeciętnego obywatela Niemiec nie będzie to relewantna wymówka. Musiałby się wydarzyć poważny wypadek losowy paraliżujący całe miasto, aby można było zrzucić winę na autobus czy tramwaj. Punktualność w Niemczech jest oznaką szacunku dla współpracownika czy partnera biznesowego.

 

Zaawansowane planowanie działań

Tak jak z punktualnością, tak z tworzeniem planów pracy wiąże się sposób pojmowania czasu. Mamy inną kulturę pojmowania czasu niż nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech popularne jest myślenie perspektywiczne, nastawione na długi okres w przyszłość. Niemcy lubują się w szczegółowych harmonogramach, zakładających kilka potencjalnych sposobów rozwiązania problemów, które mogą wystąpić w czasie realizacji projektów. Polacy myślą w kategorii tu i teraz oraz bliskiej przyszłości. W języku niemieckim nie znajdziemy popularnej z polskiego słownika maksymy: co możesz zrobić dzisiaj, zrób jutro.

 

Niemiecka precyzja

Naród niemiecki słynie ze staranności wykonywanych przez nich zadań. Jak w przypadku harmonogramów, które dopracowane w najmniejszych szczegółach, taki i podstawowe zadania operacyjne wykonywane są z niesamowitą precyzją i dokładnością. Jak mówi jedno z niemieckich powiedzeń - Ordnung muss sein - porządek musi być. Grunt to porządek, który bezwzględnie obowiązuje każdego Niemca. Pozwala to im być doskonałymi organizatorami. Jakie wydarzenie może nie osiągnąć sukcesu, gdy każdy możliwy scenariusz działania został kilka razy dokładnie przepracowany, przemyślany i przećwiczony.

 

Twarde prawo, ale prawo

Tą rzymską maksymą prawniczą Niemcy kierują się w każdym aspekcie swojego życia, również w pracy zawodowej. Nie można robić niczego, co nie jest dozwolone. Jeśli nie ma czegoś w regulaminie to nie dlatego, że można się tak zachowywać, ale dlatego, że takie działanie nie jest preferowane w miejscu pracy. Każda nieścisłość w regułach i zasadach, które są oczywiście odpowiednio przemyślane, jest konsultowana z organem wyższym. W pracy oznacza to rozmowę z kierownikiem. Planowanie działań jest zadaniem kierownictwa, ale Niemcy lubią, aby odbywało się to w atmosferze dyskusji, gdzie decyzje podejmowane są wspólnie i najczęściej jednogłośnie. Szukając pracy w Niemczech, warto skorzystać z agencji pośredniczących (https://laxocare.pl/oferty), które odpowiednio przygotują Cię do wyjazdu za granicę, poinformują o wszystkich ważnych zasadach, których musisz przestrzegać.

Osobom, które decydują się na pracę w tym kraju, nakłaniamy do skrupulatnego przeczytania regulaminu swojego zakładu pracy. Ważne, aby wykonywać swoją pracę, jak najlepiej potrafimy i nie wchodzić w sprzeczki ze współpracownikami. Niemcy są narodem sztywnym, formalnym, z silnie rozwiniętym poczuciem nienaruszalności sfery życia prywatnego. Edward Hall powiedział, że Niemiec jest skłonny zrobić wszystko, żeby tylko zachować swoją prywatną sferę.

 

--- Artykuł sponsorowany ---