Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 16:24

Składowanie broni palnej w warunkach domowych

Każdy wie, że prawo polskie, jeżeli chodzi o dostęp do broni palnej, jest jednym z bardziej restrykcyjnych na świecie. Ale jeżeli nadal się nie zniechęciliśmy tym faktem i gdy po przejściu licznych procedur uzyskamy pozwolenie na broń palną i zakupimy upragniony egzemplarz broni palnej, musimy jeszcze pomyśleć o jak będziemy ją składować.
  • 28.12.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Składowanie broni palnej w warunkach domowych

Tu z pomocą przychodzi nam oczywiście polskie prawo, a mianowicie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829 oraz z 2014 r. poz. 295). Który określa przechowywanie broni palnej w domu, jako umieszczanie jej właśnie w szafie na broń S1 według normy PN-EN 14450, lub usytuowanie jej w magazynie broni. Przechowywanie broni myśliwskiej jest również obciążone tym obowiązkiem. Dotyczy to również amunicji. Jeżeli chodzi o magazyn broni, to jest odrębne pomieszczenie z oknami wyłożonymi metalową siatką, z własną gaśnicą, pancernymi drzwiami, alarmem, skrzynką z piaskiem Więc jeżeli nie mamy wolnego pokoju na taki cel, szafa na broń S1 jawi się nam jako jedyna opcja. Nie ma jednak co się bać, jeżeli chodzi o dostępność tych urządzeń, wystarczy wpisać frazę " szafa na broń S1 pancerna" w wyszukiwarkę, by dostać prawdziwego szafowego zawrotu głowy.

Tu się więc rodzi pytanie, którą wybrać? Szafy pancerne na broń mają szeroki wachlarz rozmiarów oraz udogodnień. Są szafy wbudowywane w meble, wolnostojące. Podstawowym kryterium będzie ilość oraz typ broni jaki mamy zamiar przechowywać. Jeżeli mowa tu o pistoletach, idealnym rozwiązaniem mała szafa, wyglądem przypominająca sejf hotelowy. Nie będzie więc problemu z schowaniem jej na przykład w zwykłej szafie na odzież. Inaczej sprawa wygląda, gdy mamy już parę sztuk broni i to długiej. Wtedy będziemy szukać już większego modelu, który sprawdzi się również jako szafa pancerna na broń myśliwską. Najważniejszymi parametrami jest wysokość sejfu, jego standard oraz ilość sztuk broni do przechowania. Producenci sejfów oznaczają swoje wybory kodem, który szybko potrafi nam pomóc z dotarciem do właściwego dla nas modelu.

Przykładowo:

Teraz mając właściwą klasę oraz ilość uchwytów na broń, wystarczy zmierzenie najdłuższego posiadanego egzemplarza i porównanie go z wymiarem interesującej nas szafy. Jednak nie jest to koniec, gdyż należy wybrać jeszcze kolor... Na szczęście szafy te mają tylko dwa rodzaje kolorów, choć nie zaszkodzi zapytać sprzedawcy, czy nie ma jeszcze innych wariantów. Jeżeli chodzi o dostawę, należy zorientować się czy sklep zapewnia dostawę pod drzwi. W przypadku mieszkania na parterze, czy też małej szafy nie musi to spędzać snu z powiek. Jednak, jeśli mówimy o szafie na parę karabinów, należy pamiętać, że nie bez powodu nazywa się ją pancerną. Więc jeśli nie czujemy się na siłach wnosić półtorametrowej szafy wykonanej z stali konstrukcyjnej (co jest oczywiście zrozumiałe), powinniśmy zatroszczyć się o zadowalająca nas dostawę.

Jak widać wybór szafy nie jest, aż tak wielkim wyzwaniem. Najważniejsze jest jednak pamiętać o klasie i by nie kupować szaf, które są poniżej klasy S1, gdyż przechowywanie broni w takim urządzeniu jest niezgodne z prawem. Może to prowadzić do odebrania nam zezwolenia na broń. Co ze względu na trud włożony pozyskaniu jej, jest raczej wysoce niepożądane. Dlatego należy kupować w sprawdzonych sklepach i w razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultować się ze sprzedawcą, którego fachowa wiedza, z pewnością nam pomoże.


 

--- Artykuł sponsorowany ---