Po imprezie pijani wsiedli za kierownicę

  • 18.07.2022, 13:32
Po imprezie pijani wsiedli za kierownicę KPP w Zgorzelcu
Policjanci ze zgorzeleckiej grupy SPEED z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali kobietę i mężczyznę, którzy z imprezy urodzinowej wracali swoimi samochodami. Jak się okazało oboje zlekceważyli obowiązujące przepisy i kierowali w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo 42-latek miał cofnięte decyzją starosty uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Para za popełnione przestępstwa odpowie teraz przed sądem.

Policjanci ze zgorzeleckiej grupy SPEED z Wydziału Ruchu Drogowego podczas służby na terenie gminy Zgorzelec zauważyli kierującego pojazdem marki Volvo, którego sposób jazdy wskazywał, że może być pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Sprawdzenie w dostępnych bazach danych pokazało, że, 42-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego ma cofnięte decyzją starosty uprawnienia do kierowania pojazdami. Natomiast badanie alkomatem wykazało, że w organizmie ma on prawie 3 promile alkoholu.

Jak tłumaczył policjantom, wraca z imprezy urodzinowej, na której był razem ze swoją partnerką, która jedzie za nim. Policjanci postanowili sprawdzić, czy przypadkiem kobieta, podobnie jak jej partner nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypuszczenia mundurowych okazały się trafne. Zatrzymana do kontroli drogowej 51-letnia kierująca pojazdem marki Daewoo była nietrzeźwa.

Pojazdy zostały odholowane na koszt właścicieli, a para za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem.

Przypominamy, że za prowadzenie pojazdu pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto, w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas od 1 roku do nawet 15 lat.

Natomiast za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oprócz punktów karnych, grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat i od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Jeśli kierujący był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za inne przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

źródło: KPP w Zgorzelcu

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe