Muzeum Śląskie w Görlitz prezentuje cenną kolekcję dolnośląskiej porcelany

  • 12.07.2022, 14:02
Muzeum Śląskie w Görlitz prezentuje cenną kolekcję dolnośląskiej porcelany…

W piątkowy wieczór Muzeum Śląskie pękało w szwach. Na wernisaż nowej wystawy „Śląsk: Kraina Porcelany” przybyło wielu gości. Na szczęście słoń nie stłukł całej porcelany i oglądający mogli zachwycić się pięknymi okazami.

- Na wystawie pokazujemy wiele ciekawych eksponatów. Są to filiżanki dla wąsaczy, pojemnik na szpilki do kapelusza oraz rzadkie talerze świąteczne – mówi Aleksander Szalapski, kurator wystawy czasowej. 

Wystawę „Śląsk: Kraina porcelany” można oglądać do 26 lutego przyszłego roku.  Ciekawostką jest, że obecnie Muzeum Śląskie posiada prawdopodobnie największą na świecie kolekcję dolnośląskiej porcelany. Miłośnicy porcelany i wieloletni kolekcjonerzy przekazali muzeum blisko 200 kartonów z około 15 tys. sztuk porcelany. Są to m.in.: filiżanki, talerze, miski, półmiski, wazy, dzbanki. Na wystawie prezentowane są najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe egzemplarze z tej obszernej kolekcji.

Pierwsza część wystawy to przekrój całej oferty śląskich producentów. Największe fabryki porcelany na Dolnym Śląsku były jednocześnie największymi fabrykami porcelany w Niemczech. Produkowały kilkadziesiąt milionów naczyń rocznie. Śląscy producenci swoimi wyrobami podbijali cały świat. Do najważniejszych śląskich fabryk zalicza się między innymi Krister, Tielsch, Ohme, Schlegelmilch i Königszelt. Po II wojnie światowej produkcja była kontynuowana i do dziś trzy polskie firmy nawiązują do tradycji niemieckich fabryk.

Natomiast druga część wystawy, która będzie czynna od 9 września, skoncentruje się na historii i asortymencie jednej firmy Carl Tielsch. Kolekcja zostanie przedstawiona publiczności po raz pierwszy.

W latach 2021/22 Muzeum Śląskie otrzymało dwie bardzo obszerne kolekcje porcelany: bogatą kolekcję Gerharda Schmidt-Steina i jego żony Margret, zawierającą wyroby wielu śląskich producentów, oraz kolekcję Adelheid Schmitz-Brodam, wyspecjalizowaną w produktach firmy Carl Tielsch.

 

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli:
wt.— czw. w godz. 10 – 17 

pt. – niedz. w godz. 10 – 18

Ceny biletów:

wystawa stała: dorośli 7 €, bilet ulgowy 5 €

Wystawa stała i czasowa: dorośli 8,50 €, bilet ulgowy 6 €

Wstęp wolny dla zwiedzających do lat 16 oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

 

Wystawa: „Dolny i Górny Śląsk: Kraina Porcelany”

9 lipca 2022 r. - 26 lutego 2023 r.

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe