Międzynarodowy Tydzień Artystek i Artystów - trwa festiwal sztuki performance STRE!FEN

  • 04.07.2022, 09:55 (aktualizacja 04.07.2022, 10:29)
Międzynarodowy Tydzień Artystek i Artystów - trwa festiwal sztuki performance…

Międzynarodowy Tydzień Artystek i Artystów to kolejny punkt programowy trwającego od wiosny do jesieni festiwalu sztuki performance stre!fen22. Sześcioro performerek i performerów z Polski, Ukrainy, Finlandii i Czech oraz niemiecki pisarz spotkają się na tydzień warsztatowy trwający od 3 do 10 lipca, zapraszając publiczność na kolejne wydarzenia w Europamieście Zgorzelec-Görlitz nad Nysą Łużycką. W czasach naruszania granic i przymusowej migracji to właśnie  "GRANICE" są tematem, którym zajmą się artystki i artyści jako wielowymiarowym zjawiskiem, proponując w ramach festwalu różnorodne działania, tworząc instalacje i performansy.

Pierwszą okazją i niejako wprowadzeniem do tematu tegorocznego spotkania - GRENZstre!fen, będzie spotkanie autorskie z Lotharem Quinkensteinem, połączone z czytaniem jego utworu „O wyciszaniu poezji w zasięgu głosu wojny”. Teksty, oparte na własnych aktualnych doświadczeniach z granicy polsko-ukraińskiej, będą czytane przez samego autora - pisarza i tłumacza m.in. książek Olgi Tokarczuk - we wtorek, 5 lipca o godz. 19.00 w Art Goreliz przy Weberstraße 10. Teksty czytane będą czytane w języku niemieckim, natomiast dyskusja w ramach spotkania odbywać się będzie  w obu językach - polskim i niemieckim.

Otwarte spotkanie w środę 6 lipca pozwoli lepiej poznać artystki oraz artystów i ich podejście do sztuki - wszyscy będą obecni w biurze festiwalowym przy Berliner Straße 44 od godz. 19:00.

Punktem kulminacyjnym Międzynarodowego Tygodnia Artystów, odbywającym się we współpracy z festiwalem teatrów ulicznych ViaThea, będzie sobota 9 lipca: od godz. 17.00 do 20.00 na obu brzegach Nysy, między Mostem Staromiejskim a Mostem im. Jana Pawła II, będzie można uczestniczyć w działaniach artystycznych na żywo i oglądać powstające na miejscu instalacje i performansy.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

O Festiwalu:
STRE!FEN e.V. po raz trzeci organizuje w Zgorzelcu-Görlitz festiwal sztuki performance. Od maja do października 2022 r. w przestrzeni publicznej w różnych formatach prezentowane są żywo działania zaproszonych, lokalnych i międzynarodowych artystek i artystów. Sztuka performance otwiera przed widzami doświadczenie zaskakujących, niejednoznacznych i efemerycznych obrazów i zdarzeń. Festiwalowe akcje dostarczają intrygujących chwil i sytuacji w codziennym życiu naszego Europamiasta. Szeroki program towarzyszący, obejmujący warsztaty, wystawy, wieczór filmowy, czytanie i rozmowy z artystami, daje również okazję do samodzielnej aktywności artystycznej.

Pierwsza część festiwalu odbyła się w maju, pod nazwą OKNO oferując publiczności osiem performansów, prezentowanych w ciągu dwóch weekendów w witrynach sklepowych przy Berliner Straße.

Aktualne informacje na stronie  https://streifen-performanceart.de/ oraz w mediach społecznościowych Festiwalu.
Kontakt: [email protected]


                                                      

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe