Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 09:55
Reklama

Polskojęzyczne przedstawienie w Zittau

Festiwal SILESIA SONANS on TOUR „Wielki testament – Ogród rozkoszy ziemskich“ z utworami Claudia Monteverdiego i Clémenta Janequina już w sobotę w Zittau. Całość jest przygotowana dla polskiej widowni.
Polskojęzyczne przedstawienie w Zittau

Autor: Przemek Kaczałko

Spektakl teatru muzycznego „Wielki testament – Ogród rozkoszy ziemskich” to przedstawienie inspirowane książką François Villona i obrazem Hieronima Boscha o tym samym tytule. Aktorom na scenie towarzyszy muzyka renesansowa Claudia Monteverdiego i Clémenta Janequina, a także grupa teatralna złożona z osób z zespołem Downa.

Spektakl teatru muzycznego powstał w ramach integracyjnych polsko-niemieckich warsztatów teatralnych w Jeleniej Górze pod kierunkiem reżysera Łukasza Dudy i z kierownikiem muzycznym Michaliną Bienkiewicz. W ramach tradycyjnego festiwalu muzycznego Silesia Sonans spektakl zostanie wystawiony gościnnie w języku polskim z symultanicznym tłumaczeniem na język niemiecki po raz pierwszy w sobotę 2 lipca o godz. 16.00 w Teatrze Zittau.

Kontekst

François Villon do dziś uważany jest za najważniejszego pisarza XV-wiecznej Francji. Jego elokwentne, barwne i przejmujące ballady nawiązują do jego pełnego przygód życia uczonego, włóczęgi i przestępcy oraz kreślą wyrazisty obraz społeczeństwa w epoce wysokiego średniowiecza. W swoim parodystycznym magnum opus „Wielki testament” Villon atakuje paryskich notabli swoich czasów w ironicznym, lekkim tonie, ale też czyni przedmiotem swoich rozważań takie tematy, jak miłość, nadzieja, nienawiść i śmierć, co w swej ponadczasowości jest aktualne do dziś.

Oryginalny tryptyk „Ogród rozkoszy ziemskich” autorstwa holenderskiego malarza renesansowego Hieronima Boscha składa się z czterech obrazów umieszczonych na rozkładanym panelu. Po zamknięciu dwa zewnętrzne skrzydła ukazują świat w trzecim dniu stworzenia. Lewy wewnętrzny panel przedstawia rajski ogród. Panel centralny przedstawia obraz raju, czyli nowego świata Bożego na końcu czasów, charakteryzującego się pokojowym i przyjemnym współistnieniem ludzi i zwierząt. Kontrastuje z tym prawy zewnętrzny panel, na którym Bosch uwiecznił okropności piekła. Wszystkie trzy obrazy są szczegółową i pomysłową mieszanką elementów świeckich, motywów biblijnych i dziwacznych wytworów samego artysty, połączoną z ironicznym akcentem.

SILESIA SONANS on Tour - Silesia Sonans to festiwal muzyczny w Jeleniej Górze, który ma na celu przekazywanie muzyki klasycznej oraz zbliżanie i promowanie młodych ludzi i artystów z regionu pogranicza poprzez muzykę i teatr. W ten sposób festiwal kontynuuje przedwojenną niemiecką tradycję organizowania festiwali kulturalnych w najpiękniejszym obiekcie sakralnym regionu - jeleniogórskim kościele Gnadenkirche. W ramach festiwalu odbędą się konkursy dla młodych muzyków i zespołów z dziedziny muzyki klasycznej, a także polsko-niemieckie warsztaty orkiestrowe i teatralne dla młodzieży. Atrakcją są koncerty i spektakle teatru muzycznego w wykonaniu artystów z Polski i Niemiec.

Polskojęzyczny występ gościnny odbywa się w ramach polsko-niemieckiego projektu Interreg „Razem w przyszłość”, który realizowany jest przez Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau, Jeleniogórskie Centrum Kultury oraz Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2014-2020.


Gerhart-Hauptmann-Theater Zittau, Duża Scena
Sobota, 02.07.2022, 16:00 | Czas trwania: ok. 45 minut | Wstęp: bezpłatny!

Jednorazowy występ gościnny w języku polskim z symultanicznym tłumaczeniem na język niemiecki

 

Rezerwacje miejsc
KASA TEATRU ZITTAU | THEATERRING 12 | 02763 ZITTAU

Poniedziałek 10:00-14:00 TYLKO PRZEZ TELEFON

Wtorek - Piątek 10:00-13:00 i 14:00-18:00

Sobota 10:00-12:30

email: [email protected]

https://www.g-h-t.de/de/spielplan/silesia-sonans-on-tour/2022-07-02/11347/


Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 27 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama