Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 00:21
Reklama

Śmiertelny wypadek w okolicy Sieniawki

W piątek około godz. 22:00 na drodze wojewódzkiej W-354 w okolicach miejscowości Sieniawka doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Z wstępnych ustaleń wynika, że 59-letni mieszkaniec powiatu limanowskiego poruszający się pieszo, nieprawidłową stroną jezdni po zmroku, poza obszarem zabudowanym, wtargnął pod nadjeżdżający pojazd marki Volkswagen. W wyniku zdarzenia pieszy poniósł śmierć na miejscu. Możliwe, że tragedii dało by się uniknąć gdyby pieszy stosował wymagane przepisami elementy odblaskowe.
Śmiertelny wypadek w okolicy Sieniawki

W dniu 29 kwietnia 2022r około godziny 22:00 dyżurny zgorzeleckiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu drogowym do którego doszło na drodze W 354 w okolicach miejscowości Sieniawka. Na miejsce natychmiast zostały skierowane służby ratunkowe. Pracujący na miejscu pod nadzorem prokuratora policjanci ustalili, że 59-letni mieszkaniec powiatu limanowskiego poruszający się poza obszarem zabudowanym, po jezdni nieprawidłowa stroną drogi, wszedł przed jadący prawą strona drogi w kierunku m. Sieniawka pojazd marki Volkswagen, którym kierował 61-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego. W wyniku zdarzenia pieszy na skutek poniesionych obrażeń zmarł. W miejscu gdzie doszło do zdarzenia drogowego droga jest nie oświetlona, a pieszy nie stosował wymaganych przepisami elementów odblaskowych.  

Możliwe, że tragedii udało by się uniknąć, gdyby pieszy stosował elementy odblaskowe, których stosowanie po zmrok pozwala kierującemu znacznie wcześniej zauważyć pieszego i odpowiedni wcześniej zareagować. Dlatego też noszenie odblasków przez pieszych powinno stać się nawykiem. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, piesi którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka (z tyłu sylwetki) to oczywistym jest, że nie zostanie on zauważony przez kierowców nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.
Ponieważ samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), element odblaskowy należy umieszczać możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła.
Jeśli ktoś często korzysta z drogi poza obszarem zabudowanym to najlepiej będzie jeśli zdecyduje się nosić kamizelkę odblaskową, szelki lub opaskę. Do tych elementów  odblaskowych coraz bardziej przekonują się motocykliści i rowerzyści, którzy podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu.

Policjanci apelują: noś odblaski – bądź widoczny dla kierowców!

źródło: KPP w Zgorzelcu


Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 988 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama