Przysłupy z europejskimi normami

  • 14.01.2022, 09:56 (aktualizacja 21.01.2022, 11:13)
  • red
    Przysłupy z europejskimi normami
Od kilku tygodni nowe projekty domów przysłupowych spełniają unijne normy energetyczne, zostały zaktualizowane. Są dostępne za symboliczną złotówkę.

Od 1 stycznia 2021 roku „Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, nakłada obowiązek spełnienia w projektowanym budynku nowych, podwyższonych norm dotyczących energooszczędności.

W związku z tym, że projekty na nowe domy przysłupowe były realizowane w latach 2012/2014 roku muszą zostać zaktualizowane do nowych wytycznych zgodne z WT 2021.

Nowe rozporządzenie obejmuje dwie kwestie. Pierwsza, to polepszenie izolacyjności przegród zewnętrznych takich jak ściany, dach czy podłoga na gruncie. Druga kwestia odnosi się do współczynnika energii pierwotnej (EP), który wynika z zapotrzebowania domu na energię użytkową (EU) oraz parametru przypisanego w normach do sposobu ogrzewania budynku, preferując oczywiście te bardziej ekologiczne. 

Dostępne projekty domów przysłupowych dostosowane zostały do standardu WT2021 i posiadają:

  • lepiej ocieplone ściany, dachy i inne przegrody, co realnie przełoży się na oszczędności w opłatach za media typu, gaz, prąd, itp.;

  • bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania jak np. piec gazowy kondensacyjny czy pompę ciepła, jak również instalacje wspomagając obniżenie zużycia energii - wentylację mechaniczną z rekuperacją, instalacje solarne oraz fotowoltaiczne.

    Całość mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu z Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2021, w ramach zadnia: Architektura Regionalna Krainy Domów Przysłupowych- dostosowanie projektów budowlanych do europejskich norm energetycznych WT 2021

Równolegle w ramach projektu doraźnego jeden z projektów budowlanych (kryty gontem) zyskał wariant konstrukcyjny dostosowujący obciążenie więźby dachowej do pokrycia dachówką ceramiczną. Zmiana poszycia dachowego jest uwarunkowana różnymi przepisami prawa miejscowego w naszym regionie. Niektóre z nich takie jak Miasto i Gmina Bogatynia na obszarze wsi znajdujących się w układzie ruralistycznym wprowadziło zapis mówiący o konieczności zastosowania dachówki ceramicznej.

Projekty nowych domów przysłupowych są zalecane do zastosowania przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność ratowania krajobrazu kulturowego. Nowe domy przysłupowe nie oddadzą klimatu starych domów, ale przyczynią się do zachowania ładu, równowagi w otaczającej je przestrzeni. Do zachowania utrwalonych struktur i wyglądu miejscowości.

Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA zrealizowało w ramach programu EWT Polska / Saksonia 2007-2012 projekt pn. "Architektura regionalna Krainy Domów Przysłupowych”. W ramach tego zadania Stowarzyszenie Architektów Polskich we Wrocławiu przeprowadziło międzynarodowy konkurs Architektoniczny na modelowy jednorodzinny dom przysłupowy. Na konkurs wpłynęło ok 70 prac koncepcyjnych z których 4 zostały wykonane na "gotowo". Stowarzyszenie w ramach tego zadania stało się właścicielem praw autorskich i nabyło sprzęt do powielania projektów budowlanych, które to są bezpłatnie dystrybułowane dla inwestorów chcących je wybudować na terenie Krainy Domów Przysłupowych. Ponadto Stowarzyszenie zrealizowało drugi projekt ”Świetlica przysłupowa- świetlicą marzeń – projekty budowlane dla Partnerstwa Izerskiego” Projekt zrealizowany na przełomie 2014/2015r. w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007- 2013 Projekt skierowany do jednostek samorządów terytorialnych.. Dwie świetlice zostały wybudowane w Gminie Wleń i dwie kolejne powstają w gminie Bogatynia i Leśna.

red

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe