Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 02:10
Reklama

Przysłupy z europejskimi normami

Od kilku tygodni nowe projekty domów przysłupowych spełniają unijne normy energetyczne, zostały zaktualizowane. Są dostępne za symboliczną złotówkę.
    Przysłupy z europejskimi normami

Od 1 stycznia 2021 roku „Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, nakłada obowiązek spełnienia w projektowanym budynku nowych, podwyższonych norm dotyczących energooszczędności.

W związku z tym, że projekty na nowe domy przysłupowe były realizowane w latach 2012/2014 roku muszą zostać zaktualizowane do nowych wytycznych zgodne z WT 2021.

Nowe rozporządzenie obejmuje dwie kwestie. Pierwsza, to polepszenie izolacyjności przegród zewnętrznych takich jak ściany, dach czy podłoga na gruncie. Druga kwestia odnosi się do współczynnika energii pierwotnej (EP), który wynika z zapotrzebowania domu na energię użytkową (EU) oraz parametru przypisanego w normach do sposobu ogrzewania budynku, preferując oczywiście te bardziej ekologiczne. 

Dostępne projekty domów przysłupowych dostosowane zostały do standardu WT2021 i posiadają:

  • lepiej ocieplone ściany, dachy i inne przegrody, co realnie przełoży się na oszczędności w opłatach za media typu, gaz, prąd, itp.;

  • bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania jak np. piec gazowy kondensacyjny czy pompę ciepła, jak również instalacje wspomagając obniżenie zużycia energii - wentylację mechaniczną z rekuperacją, instalacje solarne oraz fotowoltaiczne.

    Całość mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu z Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2021, w ramach zadnia: Architektura Regionalna Krainy Domów Przysłupowych- dostosowanie projektów budowlanych do europejskich norm energetycznych WT 2021

Równolegle w ramach projektu doraźnego jeden z projektów budowlanych (kryty gontem) zyskał wariant konstrukcyjny dostosowujący obciążenie więźby dachowej do pokrycia dachówką ceramiczną. Zmiana poszycia dachowego jest uwarunkowana różnymi przepisami prawa miejscowego w naszym regionie. Niektóre z nich takie jak Miasto i Gmina Bogatynia na obszarze wsi znajdujących się w układzie ruralistycznym wprowadziło zapis mówiący o konieczności zastosowania dachówki ceramicznej.

Projekty nowych domów przysłupowych są zalecane do zastosowania przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność ratowania krajobrazu kulturowego. Nowe domy przysłupowe nie oddadzą klimatu starych domów, ale przyczynią się do zachowania ładu, równowagi w otaczającej je przestrzeni. Do zachowania utrwalonych struktur i wyglądu miejscowości.

Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA zrealizowało w ramach programu EWT Polska / Saksonia 2007-2012 projekt pn. "Architektura regionalna Krainy Domów Przysłupowych”. W ramach tego zadania Stowarzyszenie Architektów Polskich we Wrocławiu przeprowadziło międzynarodowy konkurs Architektoniczny na modelowy jednorodzinny dom przysłupowy. Na konkurs wpłynęło ok 70 prac koncepcyjnych z których 4 zostały wykonane na "gotowo". Stowarzyszenie w ramach tego zadania stało się właścicielem praw autorskich i nabyło sprzęt do powielania projektów budowlanych, które to są bezpłatnie dystrybułowane dla inwestorów chcących je wybudować na terenie Krainy Domów Przysłupowych. Ponadto Stowarzyszenie zrealizowało drugi projekt ”Świetlica przysłupowa- świetlicą marzeń – projekty budowlane dla Partnerstwa Izerskiego” Projekt zrealizowany na przełomie 2014/2015r. w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007- 2013 Projekt skierowany do jednostek samorządów terytorialnych.. Dwie świetlice zostały wybudowane w Gminie Wleń i dwie kolejne powstają w gminie Bogatynia i Leśna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 988 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama