Prąd w górę, ale będą dopłaty

  • 03.01.2022, 09:42
Prąd w górę, ale będą dopłaty
Od nowego roku zapłacimy więcej za prąd. Taryfy poszły w górę, ale przeciętny Kowalski może liczyć na rządową dopłatę. Podwyżki zatem nie muszą być dotkliwe. Z wyliczeń PGE wynika, że będzie to ok. 6 zł miesięcznie.

Zatwierdzone w grudniu przez Prezesa URE taryfy na sprzedaż energii elektrycznej i dystrybucję dla statystycznego polskiego gospodarstwa domowego będą oznaczać wzrost netto średnio o ok. 21 zł miesięcznie (gospodarstwo domowe rozliczające się w taryfie G11, przy zasilaniu jednofazowym i sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym, rodzina 2+2). Oznacza to średnioroczny wzrost rachunku klienta o ok. 23,5 proc. Ale faktycznie indywidualni odbiorcy nie odczują takiego skoku. Będzie on znacznie niższy. Polskie grupy energetyczne, w tym PGE, przygotowują się do wprowadzenia Tarczy antyinflacyjnej, która zakłada m.in. zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy na energię do końca maja 2022 r., a także obniżenie stawki VAT na dostawy energii elektrycznej z 23 proc. do 5 proc. do końca marca 2022 r. Dzięki takiej osłonie antyinflacyjnej Klienci PGE w pierwszym kwartale 2022 r. odnotują średni wzrost brutto na rachunkach o ok. 6 zł miesięcznie zamiast 21 zł.

PGE razem z pierwszymi fakturami obejmującymi nowe stawki skieruje do Klientów szczegółową komunikację pokazującą, jak działają rządowe mechanizmy wsparcia w zakresie Tarczy antyinflacyjnej.

            Ceny prądu poszły w górę w całej Europie, również w Polsce, te wzrosty spowodowane są gwałtownymi skokami cen uprawnień do emisji CO2. 70 proc. wytwarzanej w Polsce energii pochodzi z elektrowni węglowych. Kupują one uprawnienia do emisji CO2, które w tym roku drastycznie wzrosły. W ciągu ostatniego roku koszt emisji wzrósł prawie trzykrotnie od ok. 30 euro do blisko 90 euro za tonę. W konsekwencji koszt wytworzenia energii elektrycznej składa się w większości z kosztu CO2.

  • Aż 59 proc. średniej ceny energii to ceny uprawnień do emisji CO2 wynikające z polityki klimatycznej UE;
  • 25 proc. to pozostałe koszty związane z produkcją energii;
  • 8 proc. stanowią koszty OZE i efektywności energetycznej wynikające z polityki klimatycznej UE;
  • 6 proc. to koszty własne sprzedawców energii (obsługa Klienta, zatrudnienie);
  • 1 proc. to akcyza;
  • 1 proc to marża sprzedawców energii.

Energia dla domu bez akcyzy oraz niższy VAT

W ramach prac legislacyjnych finalizowany jest projekt dotyczący zmian w ustawie o podatku akcyzowym i podatku od sprzedaży detalicznej. Jest to reakcja na rosnące ceny paliw i energii elektrycznej, tak aby ochronić budżety gospodarstw domowych i firm. W ramach tych zmian nastąpi obniżenie stawki podatku VAT na energię elektryczną, a także zwolnienie z akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Podatek VAT na dostawy energii elektrycznej został obniżony z 23 proc. do 5 proc. w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2022 r.

Dodatek osłonowy

Od 1 stycznia 2022 r. rachunki za energię będzie można opłacać z pomocą dodatku osłonowego przygotowanego w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Wsparcie jest skierowane dla gospodarstw domowych o średnich i niskich dochodach. Jego wysokość zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i progu dochodów. Żeby skorzystać z dodatku osłonowego należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w swojej okolicy i złożyć odpowiedni wniosek.

 

Treść Taryfy dla energii elektrycznej dla Odbiorców z grup taryfowych G zatwierdzona dla PGE Obrót jest dostępna na stronach internetowych http://www.gkpge.pl, http://www.pge-obrot.pl oraz od 1 stycznia 2022 r. będzie dostępna w stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta PGE Obrót. Natomiast Taryfa dla usług dystrybucji energii elektrycznej PGE Dystrybucja jest opublikowana na stronach internetowych www.gkpge.pl, www.pgedystrybucja.pl oraz od 1 stycznia 2022 r. będzie dostępna w stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta PGE Dystrybucja.

 

 

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe