Ukrainiec zatrzymany za pomocnictwo w przekroczeniu granicy

  • 01.12.2021, 09:34
Ukrainiec zatrzymany za pomocnictwo w przekroczeniu granicy
Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali Ukraińca, któremu przedstawiono zarzut udzielenia pomocy w zorganizowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej cudzoziemcom zatrzymanym na Dolnym Śląsku w ubiegłą środę (24.11).

Funkcjonariusze Straży Granicznej i SOK zatrzymali w ubiegłą środę (24.11) 14 cudzoziemców pochodzących z Iraku i Iranu, którzy przebywali w Polsce nielegalnie. Z uwagi na miejsce zatrzymania było jasne, że nie dostali się oni tam samodzielnie. Z uwagi na to, funkcjonariusze SG podjęli natychmiastowe działania by ustalić osobę, która przywiozła ich na polsko-niemieckie pogranicze.

W rezultacie udało się ustalić dane personalne oraz adres pobytu 37-letniego obywatela Ukrainy, który w celu uzyskania korzyści majątkowej pomagał cudzoziemcom w niegodnym z prawem przekraczaniu państwowej granicy.

W piątkowy wieczór funkcjonariusze zapukali do drzwi jego mieszkania i zatrzymali go za popełnione przestępstwo. Na miejscu, podczas przeszukania funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli gotówkę w wysokości blisko 70 tysięcy złotych.

Tego samego dnia funkcjonariusze SG wszczęli postępowanie przygotowawcze. Nadzorujący dochodzenie prokurator Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu przedstawił 37-latkowi zarzut udzielenia pomocy w zorganizowaniu cudzoziemcom przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Cudzoziemiec przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Sąd Rejonowy w Zgorzelcu  zastosował wobec obywatela Ukrainy tymczasowe aresztowanie na okres dwóch miesięcy.

Od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich to cudzoziemcy. Na Dolnym Śląsku zatrzymano 9 takich osób.

źródło: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe