Kolejne uderzenie Dolnośląskiego pionu PZ PK w tzw. „grupę bogatyńską”

  • 01.10.2021, 10:55
Kolejne uderzenie Dolnośląskiego pionu PZ PK w tzw. „grupę bogatyńską”
Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji dokonali zatrzymania 7 osób, które sprawowały kierownicze stanowiska w Urzędzie Gminy Bogatynia. Zatrzymali usłyszeli prokuratorskie zarzuty i zostały wobec nich zastosowane środki zapobiegawcze.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udzielenia byłemu Burmistrzowi Miasta i Gminy w Bogatyni  pomocy w przywłaszczeniu mienia gminy, przekroczenia uprawnień w celu osiągniecia korzyści majątkowej oraz udzielenia pomocy w  korupcji wyborców kwalifikowane z art. 18 §  3 kk w zw. z art. 231 § 2 kk i art. 284 § 2 kk oraz art. 250a § 2 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze m.in. w postaci: dozoru Policji, zakazu kontaktowania się innymi podejrzanymi oraz poręczeń majątkowych w kwocie od 10 tysięcy do 50 tysięcy złotych.

Nieprawidłowości przy wyborach

W toku postepowania prokuratorzy Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu ustalili, że zatrzymani mogli dopuścić się nieprawidłowości w związku z pełnieniem funkcji publicznych. Śledztwo prowadzone przeciwko Andrzejowi G. dotyczy korupcji wyborczej do jakiej doszło w I oraz II turze wyborów samorządowych w 2018 r. Dotychczas prokurator ustalił, że podczas wyborów doszło do przekupienia co najmniej kilkuset wyborców z terenu gminy Bogatynia.  Wyborcy, którym zapłacono, podczas głosowania w I turze wyborów mieli wskazać na Tomasza T., kandydującego na stanowisko radnego oraz w I i II turze na Andrzeja G., będącego w tym okresie Burmistrzem i kandydującego ponownie na to stanowisko. Prokurator ustalił, że po ogłoszeniu wyniku I tury wyborów samorządowych, w których nie rozstrzygnięta została kwestia wyboru na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia, Andrzej G. w porozumieniu ze swoimi współpracownikami, ustalił, że środki finansowe niezbędne do przekupienia wyborców, uzyska m.in. przyznając wysokie nagrody finansowe, w wysokości 10 000 złotych netto, zaufanym urzędnikom Urzędu Miasta i Gminy. Podobnie środki na nagrody miały być gromadzone w spółkach podległych gminie.

Dotychczas zarzuty w tej sprawie usłyszało 17 osób.

źródło: Prokuratura Krajowa

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe