Tour de Konstytucja w Zgorzelcu

  • 25.06.2021, 10:58
Tour de Konstytucja w Zgorzelcu
W najbliższą niedzielę, 27 czerwca, od godz. 11:00 stowarzyszenie Zgorzeleckie Kobiety zaprasza na skwer im. ks. Jerzego Popiełuszki na „Niedzielę z Konstytucją”. W programie m.in. wystawa plenerowa, rodzinna gra terenowa z nagrodami, podpisywanie zwoju Konstytucji i inne... Wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji „Tour de Konstytucja”.

Gośćmi specjalnymi na zgorzeleckim przystanku touru będą sędzia Waldemar Żurek oraz pomysłodawca i inicjator akcji Robert Hojda, który od 4 czerwca podróżuje po Polsce ze zwojem Konstytucji, przewożonej w specjalnie oznakowanym busie, którego trasa biegnie przez 130 polskich miejscowości, w tym dolnośląskie: Wrocław, Legnica, Złotoryja, Zgorzelec, Gromadka w powiecie bolesławieckim i Jelenia Góra.

 

W Zgorzelcu bus zatrzyma się w pobliżu skweru im. ks. Popiełuszki, gdzie od godziny 11:00 rozpocznie się „Niedziela z Konstytucją”. W programie wydarzenia:

– odtworzenie Preambuły czytanej przez Jerzego Radziwiłowicza

– krótki odczyt - „Znaczenie trójpodziału władzy w państwie demokratycznym”

– rozmowa i pytania do Gości  – Roberta Hojdy i sędziego Waldemara Żurka

– wystawa billboardów, którymi w latach 2019-21 stowarzyszenie Zgorzeleckie Kobiety  

   komentowało polską rzeczywistość   

– Rodzinna Gra Terenowa z nagrodami

– puszczanie balonów z napisem Konstytucja i obywatelskimi hasłami

– podpisywanie zwoju Konstytucji RP

 

Oprócz tego, w mobilnym punkcie pocztowym „Tour - Poczta”, każdy będzie mógł napisać i symbolicznie wysłać „List do Polski” i „List do Europy”. Organizatorzy touru chcą w ten sposób zebrać opinie, uwagi, propozycje obywatelek i obywateli Polski.  

 

- Pomysł akcji zrodził się z potrzeby chwili i sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy w pandemii. Jako obywatele zaangażowani w obronę praw obywatelskich, chcemy w końcu wyjść z dużych miast i pokazać się w Polsce Konstytucja, wolność, jest na ustach wszystkich. Ale żeby zrozumieć, o co tej w Konstytucji chodzi, jak się ona przekłada na nasz, obywatelski język – z tym jest trochę trudniej. Mamy więc przygotowane ulotki - przewodniki z praktycznymi wskazówkami pomagającymi zrozumieć, czym Konstytucja jest dla nas, obywateli, jak jest obecna w codziennym naszym życiu, w sklepie, na ulicy, w szkole – powiedział o akcji Robert Hojda, pomysłodawca Tour de Konstytucja Pl, działacz Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

 

Organizatorami zgorzeleckiej „Niedzieli z Konstytucją” jest stowarzyszenie Zgorzeleckie Kobiety. Organizatorem ogólnopolskiej akcji „Tour de Konstytucja Pl” jest Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, wspierana przez liczne organizacje. Patronat nad

wydarzeniem objął RPO Adam Bodnar.     

 

Więcej o Tour de Konstytucja na: https://www.tour-de-konstytucja.pl  oraz na fp: www.facebook.com/TourDeKonstytucjaPL

 

Stowarzyszenie Zgorzeleckie Kobiety

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe