Nyski Festiwal Filmowy prezentuje swój program online

  • 18.05.2021, 14:47
Nyski Festiwal Filmowy prezentuje swój program online

We wtorek 18 maja, w Zittau miał się rozpocząć 18. Nyski Festiwal Filmowy. Jednak ze względu na obecną sytuację pandemiczną, również w 2021 roku termin festiwalu musiał zostać przesunięty. Wyselekcjonowane do tegorocznej edycji filmy będzie można obejrzeć, a w części wydarzeń programu towarzyszącego uczestniczyć od 16 do 19 września w trójstyku nas Nysą. Pokazane zostaną m.in. produkcje z konkursów filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz cykl tematyczny „Mother Europe“. Program festiwalu już teraz można znaleźć w internecie. Wciąż jednak bez konkretnych godzin pokazów i miejsc.


W konkursie głównym festiwalu na najlepszy film fabularny rywalizować będą po trzy produkcje z Polski, Niemiec i Czech, które opowiadają m.in. o życiu młodych ludzi i ich dorastaniu. Na zakończenie zwycięska produkcja otrzyma od Saksońskiej Ministerki Sztuki „Filmową Nagrodę Trzech Krajów“ o wartości 10.000 euro. Również w konkursie na najlepszy film dokumentalny rywalizować będzie w sumie dziewięć produkcji, które w krytyczny sposób analizują relacje między pokoleniami lub między człowiekiem a naturą. Nagroda w tym konkursie wynosi 5.000 euro i jest ufundowana przez kampanię lokalną „So geht sächsisch.“ W 2021 roku konkurs filmów krótkometrażowych Nyskiego Festiwalu Filmowego oznacza ponownie bogaty przegląd artystyczny, obejmujący filmy fabularne, dokumentalne i animowane, które w różny sposób opowiadają o ludziach znajdujących się w sytuacjach wyjątkowych.


18. Nyski Festiwal FIlmowy zgodnie ze swoim tegorocznym mottem „Mother Europe“ koncentruje się na kwestiach, które łączą wszystkich Europejczyków - na korzeniach idei europejskiej, kształcie dzisiejszej Europy i na pytaniu, jak mogłaby wyglądać jej przyszłość. Trójnarodowy festiwal filmowy na trójstyku granic nad Nysą od samego początku opowiadał się za otwartą, sprawiedliwą społecznie i tolerancyjną Europą. Jednak różnice w poziomie życia, deficyty demokracji i myślenie nacjonalistyczne stale podważają tę wizję i zagrażają wolnościom, które od dawna uważane są za oczywiste. I właśnie do refleksji i dyskusji nad tymi tematami pragnie skłonić z samego serca Europy w tegorocznym cyklu Fokus nasz transgraniczny festiwal filmowy.


Ponadto w ramach cyklu „Regionalia“ zaprezentowane zostaną aktualne prace twórców regionalnych. Oprócz tego w ciągu czterech dni festiwalowych będzie można obejrzeć film dla dzieci oraz wybrane nowości kinowe z Polski, Niemiec i Czech. Z kolei retrospektywa poświęcona jest dwóm filmom laureatki nagrody honorowej tegorocznego Nyskiego Festiwalu Filmowego, czeskiej reżyserki filmów dokumentalnych i scenarzystki Heleny Třeštíkovej. Program wydarzeń uzupełnią wystawy, koncerty i czytanie z udziałem Navida Kermaniego.


Mimo przesunięcia terminu, również w maju odbędzie się już kilka pojedynczych wydarzeń w ramach Nyskiego Festiwalu Filmowego. Do 25 maja w pomieszczeniach Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien w Zittau będzie można obejrzeć wystawę „Opowieść Europy na zdjęciach“ w ramach festiwalowego cyklu Fokus. W środę, 19 maja od godz. 19.00 ze Steinhaus w Bautzen transmitowana będzie dyskusja panelowa pod tytułem „5 Jahre Łužycafilm – Prequel & Sequel“ na temat historii i przyszłości serbsko-niemieckiej sieci filmowej. Następnie w dniach 21 i 22 maja odbędzie się 12. spotkanie sieciowe serbsko-niemieckich twórców z branży filmowej i medialnej, organizowane przez Fundację na rzecz Narodu Serbołużyckiego i Saksoński Związek Filmowy we współpracy z Festiwalem Filmowym w Cottbus i Nyskim Festiwalem Filmowym. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.luzyca-film.de.


Pełny program i najnowsze informacje na temat Nyskiego Festiwalu Filmowego dostępne są na stronie internetowej: www.neissefilmfestival.net

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe