Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 23:12
Reklama

Tymczasowe wstrzymanie 5. edycji Dni Messiaena pt. „Lęk i nadzieja”

Tymczasowe wstrzymanie 5. edycji Dni Messiaena pt. „Lęk i nadzieja”

Ze względu na aktualny rozwój pandemii Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec nie będą mogły się odbyć w najbliższym czasie. Po tym jak ograniczenia w życiu publicznym po raz kolejny zostały przedłużone przynajmniej do 18 kwietnia, stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen czuje się zmuszone podjąć decyzję o odwołaniu festiwalu, który w styczniu już raz został przesunięty na wiosnę i miał się odbyć w dniach 29 kwietnia - 2 maja. Kiedy i czy w ogóle koncerty, wykłady           i oprowadzenia będą mogły zostać zrealizowane, stoi na razie pod znakiem zapytania. 
W nadchodzących tygodniach stowarzyszenie będzie prowadziło w tym temacie rozmowy z fundatorami i sponsorami festiwalu. Decyzja w tej sprawie zapadnie jednak najwcześniej w maju, jak informuje kurator festiwalu, Samuel Wagner.

Każdego roku w styczniu stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen wspomina francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena (1908-1992) i czas jego niewoli w görlitzkim obozie jenieckim Stalag VIII A. 15 stycznia 1941 roku Messiaen wraz z trzema innymi muzykami, współtowarzyszami niewoli, wykonał po raz pierwszy swoje dzieło „Kwartet na koniec czasu“. Prapremiera utworu miała miejsce dokładnie w tym obozie.

Dni Messiaena pielęgnują pamięć nie tylko o tym wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, ale przede wszystkim o losach 120 tys. jeńców wojennych więzionych w Stalagu VIII A. Blisko 10 tys. z nich zmarło w obozie w Görlitz.

Z okazji 80. rocznicy prapremiery „Kwartetu na koniec czasu” Oliviera Messiaena, która miała miejsce 15 stycznia 1941 roku w obozie jenieckiem Stalag VIII A, w tym roku po raz pierwszy został wydany magazyn festiwalowy. W publikacji pojawiły się artykuły dotyczące m.in. kompozytora i okresu jego niewoli w görlitzkim obozie jenieckim. Oprócz tego dużo miejsca w magazynie poświęcone jest wieloletniej, polsko-niemieckiej pracy na rzecz pamięci, realizowanej przez stowarzyszenie. Szczegółowo przedstawiony został także tegoroczny program festiwalu pt. „Lęk i nadzieja” - magazyn przybliża sylwetki wszystkich artystów oraz pozwala poznać tło powstania poszczególnych koncertów i wydarzeń tegorocznej edycji.


Podziel się
Oceń

zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 988 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama