Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 18:09
Reklama

Blisko 600 zgłoszeń na 18. Nyski Festiwal Filmowy

Blisko 600 zgłoszeń na 18. Nyski Festiwal Filmowy

Od 18 do 23 maja po raz 18-sty odbędzie się Nyski Festiwal Filmowy. W tym roku do organizatorów festiwalu z Kunstbauerkino Großhennersdorf wpłynęło blisko 600 zgłoszeń. Filmy zawalczą o miejsce w trzech konkursach oraz jedenaście Nyskich Ryb, kultowych statuetek festiwalu. Wśród zgłoszonych produkcji z Polski, Czech i Niemiec znalazły się filmy fabularne opowiadające o życiu i dorastaniu młodych ludzi, filmy dokumentalne, które w krytyczny sposób ukazują relacje między pokoleniami oraz między człowiekiem a naturą, a także filmy krótkometrażowe, które w różnym stylu podejmują się tematu człowieka i jego zachowań w wyjątkowych sytuacjach. O tym, które filmy znajdą się w programie festiwalu, zdecydujemy na początku kwietnia.
 

„Cieszymy się, że mimo ograniczonych warunków produkcyjnych z powodu pandemii koronawirusa, tak wielu filmowców zgłosiło swoje dzieła na tegoroczny Nyski Festiwal Filmowy“, mówi Ola Staszel z trzyosobowego zespołu kierowniczego festiwalu. „Rozpoczęliśmy już przygotowania do festiwalu. Oczywiście na bieżąco obserwujemy sytuację epidemiczną i na jej podstawie dostosowujemy nasze plany. Mamy nadzieję, że do maja ponownie będą mogły otworzyć się kina artystyczne w naszym regionie, a my będziemy mogli przywitać w trójstyku licznych fanów filmu i kinomanów.“ – kontynuuje Staszel.
 

Żywa Europa w regionie trójstyku nad Nysą

Corocznie w maju, od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy prezentuje w regionie trójstyku Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Pierwotny pomysł zaprezentowania filmów w trzech krajach na przestrzeni lat stale się rozwijał. Dziś festiwal stanowi kulturowy pomost dla fanów filmu i kin artystycznych z trzech sąsiednich krajów oraz ważne miejsce spotkań dla krajowych i międzynarodowych twórców filmu oraz przedstawicieli przemysłu filmowego. Oprócz trzech konkursów i różnych cykli filmowych, które prezentują stosunki i związki między narodami Europy Wschodniej oraz rzucają filmowe spojrzenie na przeszłość i przyszłość, w międzynarodowym programie festiwalu znajdą się także wydarzenia dodatkowe, takie jak koncerty, wieczorki literackie, wystawy i imprezy.
 

18. Nyski Festiwal FIlmowy zgodnie ze swoim tegorocznym mottem „Mother Europe“ koncentruje się na kwestiach, które łączą wszystkich Europejczyków - na korzeniach idei europejskiej, kształcie dzisiejszej Europy i na pytaniu, jak mogłaby wyglądać jej przyszłość. Trójnarodowy festiwal filmowy na trójstyku granic nad Nysą od samego początku opowiadał się za otwartą, sprawiedliwą społecznie i tolerancyjną Europą. Jednak różnice w poziomie życia, deficyty demokracji i myślenie nacjonalistyczne stale podważają tę wizję i zagrażają wolnościom, które od dawna uważane są za oczywiste. I właśnie do refleksji i dyskusji nad tymi tematami pragnie zaprosić z samego serca Europy w tegorocznym cyklu Fokus nasz transgraniczny festiwal filmowy.
 

Uroczystość otwarcia 18. Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 18 maja w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Zittau. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród planowana jest na 22 maja w Filmtheater Ebersbach. Podczas niej oprócz najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych oraz faworytów publiczności, przyznane zostaną także nagrody za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i scenografię. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla filmu, który porusza kwestie porozumienia między sąsiadującymi ze sobą narodami: Polską, Czechami i Niemcami. Honorową nagrodę tegorocznego Nyskiego Festiwalu Filmowego otrzyma czeska reżyserka i scenarzystka Helena Třeštíková.
 

Aktualne informacje dostępne są online: http://www.neissefilmfestival.net


Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 986 hPa
Wiatr: 18 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama