Pandemia koronawirusa: Nyski Festiwal Filmowy zmuszony do zmiany planów

  • 27.03.2020, 09:17
Pandemia koronawirusa: Nyski Festiwal Filmowy zmuszony do zmiany planów

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa 17ta edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego nie odbędzie się w zaplanowanym na maj terminie. Twórcy festiwalu z Kunstbauerkino w Großhennersdorfie podjęli taką decyzję po naradzie z partnerami i sponsorami.

„Trójnarodowa, ponadgraniczna współpraca stanowi kwintesencję naszego festiwalu", mówi Ola Staszel z trójosobowego zespołu kierowniczego. „Organizacja programu festiwalowego w kooperacji z ponad 20 kinami w trzech krajach nawet w normalnych warunkach stanowi nie lada wyzwanie. Biorąc pod uwagę stale wzrastające ograniczenia w życiu publicznym spowodowane rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa, zamknięte sale kinowe, zamknięte granice naszych sąsiadów, Polski i Czech, a także niemożliwy do przewidzenia rozwój sytuacji w nadchodzących tygodniach, odpowiednie przygotowanie i realizacja festiwalu w zaplanowanej formie nie jest możliwa. Decyzję tę podjęliśmy z ogromnym żalem. Jednakże zdrowie całego zespołu i naszych gości są dla nas w tej sytuacji absolutnym priorytetem!

Także Thomas Zenker, burmistrz Zittau, miasta, które położone jest centralnie na granicy z Polską i Czechami, wyraził swoje ubolewanie: „Decyzja o odwołaniu Nyskiego Festiwalu Filmowego jest w odniesieniu do obecnej sytuacji bardzo przykra, ale całkowicie zrozumiała. Festiwal jest ambasadorem naszej woli o ścisłej współpracy ponadgranicznej, tym bardziej z niepokojem przysłuchujemy się obecnym dyskusjom w Warszawie i Pradze o możliwości całkowitego zamknięcia granic. Dla rozwoju naszego wspólnego regionu stanowiłoby to ogromny hamulec, dla myśli europejskiej porażkę." Miasto Zittau nadal wspiera Nyski Festiwal Filmowy i pozostaje jego partnerem, także w przypadku realizacji festiwalu w alternatywnej formie - to słowa Zenkera.

17ta edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego nie przepadnie jednak zupełnie. Pod uwagę brany jest późniejszy termin festiwalu i jego organizacja w skromniejszej formie lub udostępnienie części programu festiwalowego online. W tej chwili sprawdzane są wszystkie możliwe opcje. Aktualne informacje na ten temat na stronie: www.neissefilmfestival.net

#Neissefilm
www.facebook.com/neissefilmfestival
www.youtube.com/neissefilmfestival
www.twitter.com/neissefilmfest
www.instagram.com/neissefilmfest

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe