Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 13:53
Reklama

Projektowanie w kontekście kulturowym na przykładzie wsi Wigancice Żytawskie

Projektowanie w kontekście kulturowym na przykładzie wsi Wigancice Żytawskie

Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA zachęca do wzięcia udziału w konferencji pn.“Projektowanie w kontekście kulturowym na przykładzie wsi Wigancice Żytawskie” - 28 luty (piątek) godz. 12.00 Zagroda Kołodzieja w Zgorzelcu

Konferencja jest podsumowaniem I etapu prac projektowych studentów z Politechniki Poznańskiej, Wrocławskiej i Śląskiej, którzy projektują “na nowo” zdegradowaną industrialnie wieś.

zachęcam do obejrzenia filmu. https://www.facebook.com/kulturnet.tv/videos/771365063385961/

Wigancice Żytawskie to wieś w gminie Bogatynia, która miała zostać zasypana przez hałdę.  W latach dziewięćdziesiątych wysiedlono mieszkańców i wyburzono ich domy. W 2004 Kopalnia Węgla Brunatnego Turów zamknęła zwałowisko zewnętrzne- teren wsi okazał się zbędny, podjęto decyzję oddania tej przestrzeni gminie Bogatynia. 

Wieś nie została zamknięta administracyjnie, ponieważ nie wywłaszczono wszystkich mieszkańców. We wsi istnieje jedno zabudowanie gospodarcze, w którym mieszkają ludzie. Na obszarze wsi 96 działek geodezyjnych należy do osób prywatnych są to zarówno grunty rolne jak i działki budowlane w centrum wsi.

Elektrownia Turów jest w posiadaniu kolejnych 39 działek, które sukcesywnie zbywa. Byli mieszkańcy, (ale nie tylko) są zainteresowani zasiedleniem wsi na nowo. Do Gminy Bogatynia spływają wnioski o kupno nieruchomości. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego na terenie wsi dopuszczona jest zabudowa jednorodzinna i zabudowa pod obsługę ruchu turystycznego.

Mieszkańców Wigancic Żytawskich reprezentuje Społeczna Rada Sołecka, która od 13 lat organizuje w Zagrodzie Kołodzieja - Zjazdy Mieszkańców wsi. Podczas tych spotkań wybierany jest społeczny Sołtys. Na każdym Zjeździe obecna jest delegacja z sąsiedzkiej gminy Viśniowa (CZ) oraz przedstawiciele władz Bogatyni i Zgorzelca, gdzie wysiedleni zostali mieszkańcy. Społeczność wsi oprócz Zjazdów organizuje czyny społeczne in situ, podczas których porządkują, wykaszają pobocze drogi i swoje posesje. Na potrzeby projektu odbudowy wsi, odbyły się konsultacje społeczne z udziałem byłych mieszkańców, właścicieli działek i sympatyków projektu.

Hałda pozostająca w sąsiedztwie wsi poddana rekultywacji, została zalesiona i wtopiła się w krajobraz Pogórza Izerskiego. Przestrzeń Wigancic Żytawskich gdzie niegdyś stały domy, powoli “we władanie” przejmuje natura.
Zdegradowana została infrastruktura drogowa, wodociągowa i elektryfikacyjna.
Aby przywrócić do wsi życie trzeba zaplanować ją na nowo, dlatego do współpracy zaproszono Politechnikę Wrocławską, Poznańską i Śląską.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele Samorządowych władz lokalnych i regionalnych, Polskiej Grupy Energetycznej PGE, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Dolnośląskiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz Fundacji: PGE i TAURON.


Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 985 hPa
Wiatr: 29 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama