Projektowanie w kontekście kulturowym na przykładzie wsi Wigancice Żytawskie

  • 17.02.2020, 09:32
Projektowanie w kontekście kulturowym na przykładzie wsi Wigancice Żytawskie

Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA zachęca do wzięcia udziału w konferencji pn.“Projektowanie w kontekście kulturowym na przykładzie wsi Wigancice Żytawskie” - 28 luty (piątek) godz. 12.00 Zagroda Kołodzieja w Zgorzelcu

Konferencja jest podsumowaniem I etapu prac projektowych studentów z Politechniki Poznańskiej, Wrocławskiej i Śląskiej, którzy projektują “na nowo” zdegradowaną industrialnie wieś.

zachęcam do obejrzenia filmu. https://www.facebook.com/kulturnet.tv/videos/771365063385961/

Wigancice Żytawskie to wieś w gminie Bogatynia, która miała zostać zasypana przez hałdę.  W latach dziewięćdziesiątych wysiedlono mieszkańców i wyburzono ich domy. W 2004 Kopalnia Węgla Brunatnego Turów zamknęła zwałowisko zewnętrzne- teren wsi okazał się zbędny, podjęto decyzję oddania tej przestrzeni gminie Bogatynia. 

Wieś nie została zamknięta administracyjnie, ponieważ nie wywłaszczono wszystkich mieszkańców. We wsi istnieje jedno zabudowanie gospodarcze, w którym mieszkają ludzie. Na obszarze wsi 96 działek geodezyjnych należy do osób prywatnych są to zarówno grunty rolne jak i działki budowlane w centrum wsi.

Elektrownia Turów jest w posiadaniu kolejnych 39 działek, które sukcesywnie zbywa. Byli mieszkańcy, (ale nie tylko) są zainteresowani zasiedleniem wsi na nowo. Do Gminy Bogatynia spływają wnioski o kupno nieruchomości. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego na terenie wsi dopuszczona jest zabudowa jednorodzinna i zabudowa pod obsługę ruchu turystycznego.

Mieszkańców Wigancic Żytawskich reprezentuje Społeczna Rada Sołecka, która od 13 lat organizuje w Zagrodzie Kołodzieja - Zjazdy Mieszkańców wsi. Podczas tych spotkań wybierany jest społeczny Sołtys. Na każdym Zjeździe obecna jest delegacja z sąsiedzkiej gminy Viśniowa (CZ) oraz przedstawiciele władz Bogatyni i Zgorzelca, gdzie wysiedleni zostali mieszkańcy. Społeczność wsi oprócz Zjazdów organizuje czyny społeczne in situ, podczas których porządkują, wykaszają pobocze drogi i swoje posesje. Na potrzeby projektu odbudowy wsi, odbyły się konsultacje społeczne z udziałem byłych mieszkańców, właścicieli działek i sympatyków projektu.

Hałda pozostająca w sąsiedztwie wsi poddana rekultywacji, została zalesiona i wtopiła się w krajobraz Pogórza Izerskiego. Przestrzeń Wigancic Żytawskich gdzie niegdyś stały domy, powoli “we władanie” przejmuje natura.
Zdegradowana została infrastruktura drogowa, wodociągowa i elektryfikacyjna.
Aby przywrócić do wsi życie trzeba zaplanować ją na nowo, dlatego do współpracy zaproszono Politechnikę Wrocławską, Poznańską i Śląską.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele Samorządowych władz lokalnych i regionalnych, Polskiej Grupy Energetycznej PGE, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Dolnośląskiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz Fundacji: PGE i TAURON.

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe