Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 13:37
Reklama

Wrocław na srebrnym ekranie

Wrocław na srebrnym ekranie

Już niebawem w Cottbus rozpocznie się 29. edycja międzynarodowego festiwalu kina środkowoeuropejskiego Filmfestival Cottbus (FFC). Wydarzenie będzie trwało od 5 do 10 listopada, a kilka z prezentowanych w jego ramach filmów po raz pierwszy będzie można obejrzeć również w Muzeum Śląskim w Görlitz i w Kinie PoZa NoVa w Zgorzelcu.

 

Wśród wielu sekcji festiwalowych tradycyjnie są też sekcje regionalne, dedykowane konkretnym regionom w Europie. W ramach sekcji regionalnej „Dolny Śląsk“ na FCC będzie można zobaczyć 12 filmów o Dolnym Śląsku. Na program składają się filmy fabularne, dokumentalne, materiały archiwalne oraz sceny offowej.

Trzy festiwalowe obrazy poświęcone Wrocławiowi zostaną zaprezentowane 7 i 8 listopada także w Muzeum Śląskim w Görlitz i w Kinie PoZa NoVa w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Ich twórcy kierują uwagę widza na wydarzenia oraz zjawiska społeczne i polityczne zachodzące w stolicy Dolnego Śląska w latach 80-tych ubiegłego wieku. Opowiadają o najnowszej historii Wrocławia, przywołują panujące wówczas nastroje, przypominają demonstracje uliczne, wysublimowane formy protestu przeciwko władzy, cenzurze, akcje środowisk artystycznych. To wówczas m.in. narodziły się wrocławskie krasnale, zamieszkujące dziś licznie place i ulice tego miasta.

Wszystkie filmy będą prezentowane w oryginalnej, polskiej wersji językowej z angielskimi napisami. Wstęp wolny.

 

POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA | MIROSŁAW DEMBIŃSKI, 1988, 21 MIN

W połowie lat 80. pojawiają się we Wrocławiu na fasadach i murach graffiti z krasnalami w roli głównej – na plamach farby, którą władza zamalowała wcześniejsze krytyczne hasła pod swoim adresem. Krasnale szybko stają się symbolem protestu „Pomarańczowej Alternatywy“, która w inteligentny sposób oponowała socjalistycznemu aparatowi władzy.

Termin: 7.11.2019, 18:00, Kino PoZa NoVa, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

 

LUXUS. PROSTA HISTORIA | AGNIESZKA MAZANEK, 2017, 69 MIN

W latach 80. działa we Wrocławiu grupa artystyczna o nazwie „Luxus“. Jej celem jest dadaistczna kontra wobec monotonnego i pozbawionego perspektyw życia w socjalistycznej codzienności. Inscenizacja artystyczna, performance, jest tu najwyższym dobrem, to tytułowy luksus. Ironiczno-nostalgiczne spotkanie ze sztuką i artystami tamtych czasów.

Termin: 7.11.2019, 18:30, Kino PoZa NoVa, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

 

BITWA WROCŁAWSKA | BEATA JANUCHTA, 2016, 104 MIN

31 sierpnia 1982 roku we Wrocławiu miała miejsce największa demonstracja polityczna od czasu ogłoszenia stanu wojennego, która została brutalnie stłumiona. Beata Januchta konfrontuje w swoim filmowym dokumencie zapiski 15-letniego Waldemara Krasa z oficjalnymi raportami aparatu bezpieczeństwa i wspomnieniami innych uczestników protestu. Niepublikowane dotąd archiwalne nagrania uzupełniają obraz wydarzeń sprzed 37 lat. Po projekcji filmu zapraszamy na rozmowę z reżyserką Beatą Januchtą oraz z producentem filmu Andrzejem Jerie z wrocławskiego Centrum Historii „Zajezdnia“.

Termin: 8.11.2019, 18:00, Muzeum Śląskie w Görlitz


Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 985 hPa
Wiatr: 29 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama