Wyłudzili ponad 26 tys. zł. metodą na "policjanta"

  • 07.10.2019, 10:58 (aktualizacja 07.10.2019, 11:27)
Wyłudzili ponad 26 tys. zł. metodą na "policjanta" www.zgorzelec.policja.gov.pl

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu zatrzymali kobietę i mężczyznę, podejrzewanych o dokonanie oszustwa metodą „na policjanta”. Sprawcy od 71-letniej mieszkanki powiatu zgorzeleckiego wyłudzili 27 600 zł. 28-latka i jej 44-letni partner zostali tymczasowo aresztowani. Może im grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

16 września br. 71-letnia mieszkanka Zgorzelca otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Rozmówca poinformował seniorkę, że padła ofiarą oszustów, jej pieniądze są zagrożone, a on chce uratować jej oszczędności. Sprawca wykorzystał zdenerwowanie i obawy kobiety i tak manipulował rozmową, aby zdobyć jej zaufanie i nie dać chwili na zastanowienie. Aby uwiarygodnić swoją historię poprosił kobietę, aby wybrała na klawiaturze swojego telefonu numer alarmowy. Wtedy rozmowę przejęła osoba współpracująca ze sprawcą, która potwierdziła wersję oszusta. Fałszywy policjant poinformował kobietę, że w przestępczy proceder zamieszane są również pracownice banku i listonosz. Kobieta na polecenie oszusta udała się do banku i wypłaciła swoje oszczędności w kwocie 27 600 zł, które następnie przekazała nieznanej kobiecie. Po powrocie do domu i przeanalizowaniu całej sytuacji zorientowała się, że padła ofiarą oszustów i o całym zdarzeniu poinformowała policję.

Zgorzeleccy „kryminalni” pracujący nad tą sprawą w wyniku pracy operacyjnej, wpadli na trop osób mogących mieć związek z tym procederem. W wyniku podjętych czynności policjanci zatrzymali mieszkańców powiatu legnickiego, 28-letnią kobietę i jej 44-letniego partnera, podejrzewanych o to przestępstwo. Przy mężczyźnie policjanci zabezpieczyli ponad 10 działek handlowych metamfetaminy. Oboje trafili do zgorzeleckiej komendy. Usłyszeli już zarzuty oszustwa metodą na „policjanta”. Mężczyzna dodatkowo usłyszał zarzut posiadania środków psychotropowych.

Sąd na wniosek prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przypominamy, że żaden funkcjonariusz policji nie mówi o prowadzonych przez siebie postępowaniach telefonicznie i nie prosi o przekazanie pieniędzy, czy też przelanie ich na inny rachunek bankowy.

Pamiętajmy, aby nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom.
podkom. Agnieszka Goguł

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe