Trzy kraje, jeden festiwal! 16. Nyski Festiwal Filmowy w trójstyku granic nad Nysą Łużycką

  • 06.05.2019, 10:03
Trzy kraje, jeden festiwal! 16. Nyski Festiwal Filmowy w trójstyku granic nad Nysą Łużycką
Od 7 do 12 maja 2019 roku odbędzie się już 16. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego. Na publiczność czeka podczas owych sześciu dni festiwalowych blisko 120 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych pokazywanych w ramach trzech konkursów i rozmaitych serii filmowych oraz zakrojony na szeroką skalę program ramowy oferujący wystawy, wieczory autorskie, dyskusje, koncerty i imprezy w 20 kinach festiwalowych położonych wzdłuż Nysy Łużyckiej, m.in. w Großhennersdorfie, Mittelherwigsdorfie, Zittau, Görlitz, Zgorzelcu, Liberec i Varnsdorf.
Trójnarodowe konkursy nad Nysą Łużycką

O miano najlepszego filmu fabularnego w głównym konkursie Nyskiego Festiwalu Filmowego rywalizuje dziewięć aktualnych produkcji filmowych, po trzy z Niemiec, Polski i Czech. Zobaczyć będzie można między innymi tragikomedię Anatola Schustera „Frau Stern”, która jednocześnie jest filmem otwarcia festiwalu. Gośćmi podczas uroczystej ceremonii otwarcia festiwalu będą oprócz reżysera wyżej wymienionego filmu, także aktorzy Kara Schröder oraz Adrian Campean. Czechy prezentują film pt. „Chvilky“ (Chwilki) Beaty Parkanovej. Jenovéfa Boková wcielająca się w postać młodej dziewczyny próbującej odnaleźć się w życiu została wyróżniona jako odtwórczyni głównej roli czeską nagrodą filmową „Český lev” (Czeski Lew). Polski film „Wilkołak“ w porywającej kombinacji z horroro-thrillera, coming-of-age dramatu o dojrzewaniu i filmu wojennego traktuje o ośmiu żydowskich dzieciach, które po wyzwoleniu z obozu koncentracyjnego latem 1945 roku zdane tylko na siebie walczą o przeżycie. 

Także w konkursie o najlepszy film dokumentalny konkuruje ze sobą ogólnie dziewięć produkcji. Do nich należy między innymi polski film Marcina Sautera „Urosłam, kiedy spałaś“ opowiadający o młodych ludziach wyruszającuch z białoruskiej prowincji i poszukujących szczęścia. Niemiecki film dokumentalny Elke Margarete Lehrenkrauss "Lovemobil" (pl. "Miłość w kamperze") traktuje o prostytucji ulicznej i ukazuje losy oraz osobiste wyznania osób biorących udział w dokumencie, które zapewniają nam dostęp do swoich intymnych uczuć, marzeń i wartości oraz umożliwiają wgląd w codzienny wyzysk – w samym centrum Niemiec. 

Konkurs filmu krótkometrażowego na Nyskim Festiwalu Filmowym obejmuje w tym roku z filmami fabularnymi, dokumentalnymi oraz animacyjnymi szeroki zakres dokonań twórczych – w jego ramach pokazane są komedie i tragedie, które widza rozśmieszają, ale i skłaniają do reflekcji. Intencją owego konkursu od zawsze było umożliwienie przede wszystkim młodym twórcom filmowym ukazania swoich dokonań artystycznych na ekranach kin – z tego powodu w jego ramach pokazywane są przeważnie filmy studentów. 

Fokus festiwalu: „Homo politicus“ 

W bieżącym ważnym roku wyborczym 2019 fokus festiwalu skierowany będzie na tematykę „homo politicus”, w ramach której będzie miał być opracowany i zaanalizowany kinematograficznie rozwój polityczny i historyczny ostatnich dziesięcioleci – to z perspektywy protagonistów, których trzeba zidentyfikować. W odpowiedniej serii filmowej Eszter Hajdú przedstawia jej film dokumentalny „Węgry 2018 za kulisami demokracji” traktujący o kompleksowym politycznym dyskursie prowadzonym przed pionierskimi wyborami prezydenckimi na Węgrzech. Andreas Voigt rysuje w swoim filmie dokumentalnym „Wiara, miłość, nadzieja“ (1994) portret trzech młodych mieszkańców Lipska znajdujących się w okresie przełomu i opowiada o procesach transformacji roku 1990, zaczynając od czasów NRD. Dramat polityczny "Wackersdorf" Olivera Haffnera przedstawia zaostrzającą się walkę o zaplanowany nuklearny zakład przetwórczy w połowie lat 80. w tytuowej gminie w Górnym Palatynacie. Gośćmi w dniu projekcji filmu w kinie Kunstbauerkino są reżyser filmu oraz Hans Schuierer, ówczesny starosta i główny bohater filmu. 

Do programu serii filmowej Fokus należy także wieczór autorski z isarzem i eseistą Utzem Rachowskim. Rachowski, który w 1982 roku został zwolniony z aresztu NRD, a następnie wydalony za Zachód, czyta w Großhennersdorfie skłaniające do refleksji, zagadkowe, czasami radosne, niekiedy melancholijne, ale zawsze mądre teksty pochodzące z jego tomiku poezji "Die Dinge, die ich vergaß" (pl. etwa Rzeczy, o których zapomniałem). Wykład pod tytułem „Der Blick von unten“ (pl. etwa Spojrzenie z dołu) z ciekawymi fragmentami filmów naświetla poza tym w ramach serii filmowej festiwalu „Fokus” kwestie tego, jak saksońska telewizja lokalna towarzyszyła procesom transformacji ku zjednoczonym Niemcom od 1989 do 1995 roku. 

Rzut oka poza granice regionu i klasyki filmowe w formacie 70mm

W serii filmowej "Regionalia" Nyskiego Festiwalu Filmowego będzie można zobaczyć między innymi klasyka z czasów NRD, pt. "Schwester Agnes" (pl. Siostra Agnes) traktującym o zaangażowanej pielęgniarce środowiskowej pracującej w małej wiosce Krummbach w Górnych Łużycach. Ten nieszczędzący aspektów krytyki społecznej film telewizyjny został w przeważającej części nakręcony właśnie w wyżej wymienionym regionie. Gościem festiwalu jest jedna z jeszcze żyjących aktorek owego filmu telewizyjnego, pani Ursula Staack. 

Sophia Bösch, jurorka konkursu filmów krótkometrażowych, prezentuje w programie festiwalowym jej nagrodzony film krótkometrażowy "Rå" traktujący o inicjacji myśliwskiej w Schwecji. W ramach serii filmowej "Polski Blues" będzie wyświetlony film dokumentalny Konrada Szołajskiego, pt. "Dobra zmiana" informujący o aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. W zakresie serii "East-Tour" przedstawione zostaną między innymi dwa filmy ze słoweńskiego miasta Nova Gorica, partnerskiego miasta Zittau w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2025. Do nich należą: film fabularny "Izbrisana" (pl. Wymazana) Mihii Mazzini oraz film krótkometrażowy "Ples ljubezni" (pl. Miłosny taniec) Leo Černica. Natomiast kino Centrum-Panorama w Varnsdorfie w Czechach prezentuje po raz kolejny w ramach serii filmu 70mm klasyki filmowe, do ktrórych zaliczają się w tym roku "Der König von Siam" (pl. Król i ja) (1956), "Vertigo" (pl. Zawrót głowy) (1958), "El Cid" (pl. Cyd) (1961), "Grand Prix" (1966), "Alien" (pl. Obcy – 8. pasażer Nostromo) (1979) oraz "2010 – Das Jahr, in dem wir Kontakt aufnehmen" (pl. 2010: Odyseja kosmiczna) (1984).

Trzy kraje, jeden festiwal!

Od 2004 roku, organizowany przez Kunstbauerkino e.V. w Großhennersdorfie, Nyski Festiwal Filmowy stanowi forum dla młodych twórców filmowych z Niemiec, Polski i Czech, przedstawia publiczności z owych sąsiadujących krajów powszechnie uznane filmy i cenionych reżyserów oraz poświęca się tematom przewodnim. Jego międzygatunkowy i trójnarodowy charakter z transgranicznymi wydarzeniami odbywającymi się w całym trójstyku granic nad Nysą sprawia, że owy festiwal jest absolutnie szczególny i wyjątkowy. Do głównych atrakcji programu festiwalowego należą, oprócz licznych filmów, między innymi ceremonia otwarcia, w ramach której 7 maja w teatrze Gerhard-Hauptmann-Theater w Zittau odbędzie się koncert niemiecko-czeskiego kwartetu „UMFYR“, koncert filmu niemego z polskim zespołem "Czerwie" akompaniującym do klasyki filmu niemego „Nosefratu“ 10 maja w Schauburgu w Zittau, czy też tradycyjna impreza festiwalowa z Sarah Olivier (Francja) i DJ-em Theo Straylight mająca miejsce 11 maja w Kunstbauerkino w Großhennersdorfie.

10 Nyskich Ryb dotowanych ogólną kwotą około 19 tysięcy euro

Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 11 maja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Nagrodzone popularnymi i pożądanymi Nyskimi Rybami zostaną poza najlepszym filmem fabularnym, dokumentalnym i krótkometrażowym, m.in. zarówno najlepsza kreacja aktorska, najlepsza scenografia oraz po raz pierwszy najlepszy scenariusz. Przyznana zostanie ponadto nagroda publiczności i nagroda specjalna za film z całego programu festiwalowego poświęcony tematyce zrozumienia stosunków sądzieckich między Niemcami, Polską i Czechami. Tegoroczni laureaci mogą się przy tym cieszyć ze zdecydowanie wyższych nagród pieniężnych – tak jak m.in. w przypadku Filmowej Nagrody Trzech Krajów Saksońskiej Minister Kultury i Sztuki za najlepszy film fabularny biorący udział w konkursie, której wysokość została podniesiona z 5 000 euro na 10 000 euro. Także miasta Görlitz i Zittau podnoszą kwotę ufundowanych nagród pieniężnych za najlepszą scenografię, względnie najlepszy film dokumentalny z 1 000 euro na 3 000 euro. Nowa Nyska Ryba za najlepszy sceanariusz jest ufundowana przez Hejtmana Kraju Libereckiego i dotowana kwotą 1 000 euro. 

Nagroda honorowa dla Jana Nowickiego

Nagrodę honorową Nyskiego Festiwalu Filmowego otrzymuje w tym roku polski aktor Jan Nowicki. Z jego ogromnego, międzynarodowego dorobku artystycznego obejmującego ponad 200 ról filmowych będą pokazane w retrospektywie programu festiwalowego takie filmy jak „Sanatorium pod klepsydrą“ (1973), „Ich liebe dich – April! April!” (pl. „Miłość albo małżeństwo) (1988) oraz „11 minut!! (2015). 
Gościem festiwalu, poza samym Janem Nowickim, jest także wschodnioniemiecka kultowa reżyserka Iris Gusner. 

Cały program festiwalowy znajduje się na stronie internetowej dostępnej pod adresem: http://www.neissefilmfestival.net.

#Neissefilm
www.facebook.com/neissefilmfestival
www.youtube.com/neissefilmfestival
www.twitter.com/neissefilmfest
www.instagram.com/neissefilmfest 


~~~ <°{{{>< ~~~

Patronat nad 16. Nyskim Festiwalem Filmowym objęli: Michael Kretschmer, Premier Wolnego Kraju Saksonii, Martin Půta, Hejtman Kraju Libereckiego oraz Rafał Gronicz, Burmistrz Miasta Zgorzelec. 
 
16. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego została dofinansowana ze środków Saksońskiego Ministerstwa Nauki i Sztuki, stowarzyszenia Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien (Obszar Kulturowy Górne Łużyce–Dolny Śląsk), Powiatu Görlitz – Wokrjes Zhorjelc, kasy oszczędnościowej Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, instytucji ds. promocji produkcji filmowej Mitteldeutsche Medienförderung, Niemiecko-Czeskiego Funduszu Przyszłości Deutsch-Tschechischer Zukunftsfonds, fundacji Bundestiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur (Fundacja Badań nad Dyktaturą Socjalistycznej Partii Jedności) oraz Kraju Libereckiego (Liberecký kraj). 
 
Przedsięwzięcie to jest współfinansowane ze środków podatkowych na podstawie decyzji budżetowej ustalonej przez posłów Parlamentu Saksonii.


Nyski Festiwal Filmowy 2019 - główne atrakcje programu ramowego:

01. - 31.05.2019 "Polish Summer" – Fotografie Tomasza Lewandowskiego – Kulturcafé Alte Bäckerei, Großhennersdorf

07. - 12.05.2019 16. Nyski Festiwal Filmowy z blisko 120 filmami, koncertami, wieczorami autorskimi, dyskusjami, wystawami i innymi atrakcjami w 20 kinach na trójstyku granic nad Nysą Łużycką

07.05.2019 o godz. 19:00 Uroczysta ceremonia otwarcia 16. Nyskiego Festiwalu Filmowego między innymi z filmem otwarcia "Frau Stern" Anatola Schustera oraz koncertem kwartetu "UMFYR" (D/CZ) – Gerhart-Hauptmann-Theater, Zittau

08.05.2019 o godz. 20:00 Koncert grupy "Yellow Sisters" (CZ) – Kulturfabrik Meda, Mittelherwigsdorf

09.05.2019 o godz. 20:30 wieczór autorski z pisarzem i eseistą Utzem Rachowskim – Kino Kunstbauerkino, Großhennersdorf

10.05.2019 o godz. 19:30 koncert filmu niemego z polskim zespołem "Czerwie" do klasyki filmu niemego "Nosferatu – symfonia grozy" (1922) Friedricha Wilhelma Murnau – Kino Schauburg, Zittau

11.05.2019 o godz. 10:00 Kulinarskie specjały do filmu - brunch w przedpołudnie – Kino Kronenkino, Zittau

11.05.2019 o godz. 18:00 Uroczyste rozdanie nagród – Miejski Dom Kultury, Zgorzelec

11.05.2019 o godz. 22:00 Impreza festiwalowa z Sarah Olivier (F) i Sarah Olivier (Francja) i DJ-em Theo Straylight (D) – Kino Kunstbauerkino, Großhennersdorf
 

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe