Muzeum Śląskie w Görlitz i Referent ds. Kultury przy Muzeum Śląskim zapraszają na otwarcie trzech wystaw czasowych

  • 29.04.2019, 14:18
Muzeum Śląskie w Görlitz i Referent ds. Kultury przy Muzeum Śląskim zapraszają na otwarcie trzech wystaw czasowych
W pierwszym tygodniu maja zostaną otwarte trzy wystawy czasowe. Każda z nich poruszać będzie inną tematykę. Prezentacje odbędą się w Görlitz w dwóch miejscach: w Muzeum Śląskim oraz kaplicy św. Anny.

2 maja 2019 w kaplicy św. Anny przy ul.Steinstraße o godzinie 15 odbędzie się wernisaż wystawy „Emil Krebs. U granic geniuszu“. Pochodzący z Dolnego Śląska Emil Krebs (1867-1930) zaliczany jest do jednych z największych geniuszy językowych w historii. Opanował ponad 60 języków i dialektów. Autorem polsko - niemieckiej wystawy jest Eckhard Hoffman, wnuk Emila Krebsa oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy przy wsparciu dyrektora Centrum Języków Obcych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec Gunnara Hille oraz historyka Sobiesława Nowotnego. Eckhard Hoffmann oraz Gunnar Hille będą obecni podczas uroczystości. Za organizację wystawy odpowiada Referent ds. Kultury przy Muzeum Śląskim oraz Gimnazjum Augustum-Annen. Będzie ją można oglądać do 29 maja.

3 maja o godz. 19.00 Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza na otwarcie kolejnej wystawy, które odbędzie się w siedzibie muzeum przy ul. Brüderstraße. Zaprezentowany zostanie mroczny, do dziś nieznany szerzej rozdział historii Śląska, którego dokumentacją zajmuje się Miejsce Pamięci Pirna-Sonnenstein: zamordowanie chorych i upośledzonych psychicznie przez dyktaturę nazistowskich Niemiec. Wystawa „Zapomniane ofiary nazisowskiej eutanazji” jest częścią projektu finansowanego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" i będzie prezentowana do 30 czerwca 2019.
 

W ramach trzeciej wystawy Muzeum Śląskie zaprezentuje po raz pierwszy w tak szerokim zakresie jeden ze swoich skarbów: monety i medale z niemal dziewięciu stuleci. 5 maja o godzinie 11 zostanie otwarta wystawa  Orzeł i reszka. Historia pieniądza na Śląsku” przybliżająca polityczne, gospodarcze i kulturowe aspekty pieniądza. W jej ramach prezentowane będą również liczne medale. Dodatkową atrakcją wystawy jest pochodzący z XV i XVI wieku skarb z Dębrznika, którego prezentacja będzie możliwa dzięki wsparciu pochodzącemu z mikroprojektu w ramach INTERREG Polska - Saksonia 2014-2020. Podczas otwarcia wystawy odbędzie się pokazowe wybicie monety za pomocą historycznej prasy balansowej. Pieniądze zaprezentuje również magik Ralph Kunze - oczywiście na swój magiczny, tajemniczy sposób. O godzinie 15.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.

Podziel się:

Komentarze (0)


Pozostałe