Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

  • 09.04.2019, 13:29
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Globalne ocieplenie. Wyrażenie to budzi różne reakcje wśród ludzi. Jedni nazywają to najważniejszym problemem dzisiejszego świata, inni uważają to za bujdę na poziomie teorii płaskiej ziemi, a jeszcze inni wygodnie zajmują miejsce gdzieś pośrodku tego spektrum, pozostając zwyczajnie bierni.

Jednak czy nam się to podoba, czy nie, problem jest i staje się coraz poważniejszy. W środowisku naukowym panuje konsensus. Globalne ocieplenie jest niezaprzeczalnym faktem, a potwierdza to najnowszy raport IPPC, opublikowany jesienią zeszłego roku. Przewiduje on, że przy obecnej ilości emitowanych gazów cieplarnianych od początku epoki przemysłowej do 2052 średnia temperatura Ziemi podniesie się aż o 1,5°C. Może to skutkować m.in. zakwaszeniem oceanów, a tym samym zagrożeniem dla wielu gatunków ryb i glonów oraz wzrostem ubóstwa i spadkiem poziomu życia w krajach słabo rozwiniętych. Prognozuje się również, że wzrost globalnego ocieplenia będzie miał wysoki wpływ na zwiększenie się ryzyka zarażenia się chorobami tj. malaria i denga. Wynika to z potencjalnej możliwości zmiany zasięgu ich występowania.

W związku z tym walka z plastikowymi słomkami, czy godzina dla ziemi, choć ważne, przy problemie o tak dużej skali, nie są żadnym rozwiązaniem. Potrzeba nam kolosalnych zmian w sposobie prowadzenia naszego świata. Jednak problem tkwi w tym, że w sferze politycznej, coś co mogłoby się wydawać najważniejszym tematem dzisiejszych czasów, jest zwyczajnie spychane na drugi plan. Dlatego my, młodzi ludzie, świadomi tego, jak poważne będą konsekwencje działań podejmowanych przez dzisiejsze władze, postanowiliśmy zacząć działać.

Rozpoczęty z pomysłu kilkorga uczniów warszawskich liceów, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny skupia w sobie młodych ludzi o różnych pasjach, marzeniach i poglądach politycznych. Łączy nas jednak wspólny cel, który stopniowo realizujemy.  Na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy zainicjowaliśmy strajki w szkołach na terenie całej Polski. Największy i najgłośniejszy z nich odbył się 15 marca, kiedy to wraz z młodzieżą z całego świata, wyszliśmy na ulice naszych miast, aby przypomnieć ludziom o problemie nas wszystkich dotyczącym. Jednogłośnie postulowaliśmy, aby władze naszego państwa zaczęły aktywnie działać na rzecz środowiska. Domagaliśmy się między innymi zmiany polityki energetycznej na taką, która będzie polegała na źródłach energii odnawialnej oraz zwiększenia świadomości społecznej poprzez edukację o ekologii i klimacie w szkole. (Te oraz inne postulaty zostały sformułowane i opublikowane na stronie facebookowej MSK, do których lektury serdecznie zachęcamy.) 

Co warto podkreślić, nasze działania nie ograniczają się jedynie do strajków i pikiet. Jak już wcześniej było wspomniane, edukacja społeczeństwa jest dla nas równie ważna co walka z biernością polityczną, dlatego w swoich miastach organizujemy warsztaty ze specjalistami, którzy zawsze chętnie wytłumaczą na czym polega globalne ocieplenie i co warto byłoby zmienić, aby uniknąć jego tragicznych konsekwencji.

My, młodzi ludzie, chcemy mieć pewność, że świat wkrótce nam przekazany choć w części będzie taki, jak dawniej, kiedy to komplikacje klimatyczne nie przeszkadzały w wiedzeniu zwykłego życia. Globalne ocieplenie powinno budzić w nas wszystkich podobną reakcję, oznaczać problem, który pozostawiony sam sobie nie zostanie rozwiązany, ale dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu może być stopniowo hamowany.

Dla osób zainteresowanych, polecamy zajrzeć na naszego Facebooka - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, tam będziecie mogli sprawdzić czy działamy również w Waszym regionie. Jeżeli nasz strajk jeszcze nie dotarł do waszej miejscowości, a chcielibyście również zacząć działać na rzecz klimatu, bardzo gorąco zachęcamy do kontaktu. Zależy nam na jak największym możliwym zasięgu, także chętnie udzielimy wszelkich wskazówek i pomożemy w rozpoczęciu strajku w Waszej okolicy. Razem przypomnijmy światu, że nie ma Planety B.

 

Anna Pawłowska i Natalia Domoń                         

Członkinie warszawskiej sekcji Młodzieżowego Strajku Klimatyczne

Podziel się:

Komentarze (0)

Możliwość komentowania dostępna jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Pozostałe