Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:10
Reklama

Władysław Bartoszewski. Życie i działalność

Biblioteka Miejska w Görlitz oraz Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Berlinie zapraszają na wystawę poświęconą życiu i działalności Władysława Bartoszewskiego – „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie”. Będzie ona prezentowana od 8 marca do 13 kwietnia w gmachu görlitzkiej biblioteki przy Jochmannstraße 2-3.
Władysław Bartoszewski. Życie i działalność

Görlitz jest kolejnym niemieckim miastem na trasie wystawy po Niemczech. To, że po Berlinie, Magdeburgu, Hamburgu i Dreźnie zawita nad Nysę Łużycką nie jest przypadkowe. W 2002 roku Władysław Bartoszewski dołączył do grona laureatów Nagrody Mostu, którą Europa-Miasto honoruje ludzi wybitnie zasłużonych w dziele zbliżania do siebie ludzi i narodów, przełamywania podziałów.

 

Organizatorami wystawy są: Polsko-Niemieckie Towarzystwo z Berlina we współpracy z Polsko-Niemieckim Towarzystwem w Saksonii przy wsparciu Saksońskiej Krajowej Centrali Edukacji Politycznej. Projekt otrzymał też dofinansowanie ze środków publicznych pochodzących z budżetu Wolnego Kraju Saksonia, a jego podróż po niemieckich miastach była możliwa dzięki wsparciu Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów. Wernisaż wystawy, w językach polskim i niemieckim, odbędzie się w piątek, 8 marca, o godzinie 18.00. Słowo wprowadzające wygłosi Marcin Barcz, kurator wystawy i długoletni bliski współpracownik Władysława Bartoszewskiego. Postać Profesora i jego życiowe credo „Warto być przyzwoitym” przybliży obecnym Anita Baranowska-Koch, założycielka Inicjatywy im. Władysława Bartoszewskiego.   

 

O wystawie

Wystawa została po raz pierwszy udostępniona publicznie we wrześniu 2015 roku, w siedzibie polskiego rządu, gdzie Władysław Bartoszewski pracował zawodowo do końca swego 93-letniego życia, tj. do kwietnia 2015 roku. W podróż po Niemczech wyruszyła w lipcu 2018 roku

 

Już sam tytuł ekspozycji: „Władysław Bartoszewski (1922- 2015). Pod prąd–Pamięć–Pojednanie. Stacje życiowe wielkiego polityka i budowniczego mostów między Polską i Niemcami, wskazuje na jej biograficzny i przekrojowy charakter. Autorzy prezentują nam długie i bogate życie Władysława Bartoszewskiego w trzech rozdziałach zatytułowanych: Pod prąd, Pamięć, Pojednanie i przywołują zarówno mroczne, jak również pełne nadziei epizody przeplatających się z sobą losów Polaków, Niemców i Żydów w XX wieku.

 

Opór wolnego duchem człowieka wobec wszelkich form ucisku, pamięć o ofiarach prześladowań i praca nad pojednaniem, możliwym mimo zaznanych i wyrządzonych krzywd – to wszystko i jeszcze więcej zawiera w sobie ekspozycja, która przypomina również, że Władysław Bartoszewski przez dziesięciolecia czynnie uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach najnowszych dziejów Polski i Europy środkowej i wschodniej. Zgodnie z maksymą: „Warto być przyzwoitym”



Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
News will be here
Reklama