Czarna seria wypadków podczas wypoczynku nad wodą na terenie powiatu Zgorzeleckiego

 • 30.07.2018, 09:18
Czarna seria wypadków podczas wypoczynku nad wodą na terenie powiatu Zgorzeleckiego
W dniu 25.07.2018r. o godzinie 17:02, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie z CPR, że w miejscowości Bielawa Dolna w powiecie zgorzeleckim podczas kąpieli w rzece Nysa Łużycka, jedna z kapiących się osób nie wynurza się od paru minut. Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia zastępy z JRG Zgorzelec, grupę wodno-nurkową SGRW-N z JRG nr 1 Jelenia Góra oraz najbliższe zastępy jednostek OSP.

Po przybyciu pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia zastano na brzegu rzeki Nysa Łużycka osoby nieletnie, które wyszły z wody o własnych siłach. Młodzi ludzie, wskazali strażakom miejsce w którym ostatni raz była widziana osoba poszukiwana. Podczas rozpoznania wstępnego ustalono, jedna z osób kąpiących się w wodzie rzeki Nysa Łużycka - chłopak w wieku 16 lat - zanurzyła się pod powierzchnią wody i nie wypłynęła. Wprowadzony do wody nurek odnalazł poszkodowanego, a następnie wydobył go z wody na brzeg. Poszkodowany został podjęty na brzegu przez obecnych na miejscu ratowników ZRM. Niestety na ratunek było już za późno….

Coinquista Zainwestuj w polską giełdę kryptowalut
Coinquista Zainwestuj w polską giełdę kryptowalut
Coinquista Zainwestuj w polską giełdę kryptowalut

W dniu 26.07.2018r. o godzinie 15.23 , dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie, że na terenie zbiornika wodnego Niedów w Ręczynie osoba spadła ze skutera wodnego do wody i nie wynurza się od kilu minut. Jeden ze świadków tego zdarzenia podjął próbę odnalezienia osoby znajdującej się pod wodą. Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia zastępy z JRG Zgorzelec, grupę wodno-nurkową SGRW-N z JRG nr 1 Jelenia Góra, SGRW-N z JRG nr 1 Legnica oraz najbliższy zastęp jednostki OSP.

Po przybyciu pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia, zabezpieczono teren prowadzonych działań, zwodowano łódź, na której ratownicy udali się w miejsce zaginięcia osoby, wskazane przez świadków zdarzenia. Ponadto ratownicy przeszukali również linię brzegową na długości ok. 1,5 km znajdującą się w bezpośredniej bliskości miejsca zaginięcia. Prace poszukiwawcze prowadzono, aż do zmierzchu. W trakcie prac poszukiwawczych oznaczono na podstawie wskazań sonaru możliwe miejsce przebywania poszkodowanego w wodzie. Po ponownym zejściu nurka pod wodę wydobyto poszkodowanego z wody. Następnie przetransportowano go na brzeg i przekazano obecnemu na miejscu zespołowi ZRM. W wyniku badania EKG przeprowadzonego przez ZRM stwierdzono brak czynności życiowych.

 

APEL Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu!

Planując wypoczynek nad wodą, zapoznaj się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.

Rady dla wypoczywających nad wodą

 1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
 2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
 3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
 4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
 5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
 6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
 7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
 8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
 9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
 11. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
 12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
 13. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
 14. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
 15. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
 16. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
 17. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
 18. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
 19. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
 20. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
 21. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
 22. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
 23. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
 24. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą – 112, 998,997, 999.  W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe