150 lat Parafii oraz konsekracji kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

start 27.10.2018 godz. 12:00
koniec 27.10.2018 godz. 14:00

Lokalizacja: Bogatynia

„Jakiż dom zbudujecie Mi, mówi Pan, albo gdzież miejsce odpoczynku mego? Czyż tego wszystkiego nie stworzyła moja ręka” (Dz 7,50).

Czcigodni Parafianie! Wszyscy mieszkańcy Bogatyni,

parafia katolicka działa w Bogatyni od XII wieku do 1569 roku. Potem na 299 lat przestała istnieć, gdyż kościół parafialny przejęli protestanci. Po wybudowaniu nowego kościoła erygowano parafię pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w 1868 r. We wrześniu 1945 r. przybywają na te tereny osadnicy polscy. Duszpasterstwo sprawuje ks. Franciszek Schwarzbach, który jest bardzo życzliwie usposobiony do Polaków.

Mieszkańcy zawiązują Komitet, który stawia sobie za cel znalezienie polskiego kapłana. Dzięki tym staraniom do Bogatyni przybywa na stałe polski kapłan dnia 4 grudnia 1946 r. Do parafii Matki Bożej należy rozległy teren, na którym musi duszpasterzować jeden kapłan. Parafia dynamicznie się rozwija, a miarą jej żywotności jest „ZRODZENIE” w krótkim czasie trzech parafii:
- 15 grudnia 1957 r. powstaje parafia w Biedrzychowicach Górnych,
- 23 kwietnia 1972 r. parafia w Opolnie Zdroju,
- 29 czerwca 1986 r. odradza się po 417 latach parafia św. Piotra i Pawła.
Tam, gdzie na początku pracował tylko jeden kapłan, obecnie pracuje jedenastu.

Generalny remont kościoła parafialnego przeprowadzono w latach 1988-1991 naprawiając szkody górnicze. W budynku kościoła doliczono się aż 617 metrów bieżących szczelin, to świadczy o skali zniszczeń. Dziś nie widać spękań ani na ścianach, ani na sklepieniu. Mamy nadzieję, że szkody się nie powtórzą.

W latach 2011-218 przeprowadzono prace konserwatorsko-malarskie zabytkowych organ, ołtarzy, ambony, figur, stacji Drogi Krzyżowej i malowanie wewnętrzne kościoła, odnowienie posadzki, nowe nagłośnienie kościoła.

To jest Jubileusz naszej niepokalanej Patronki i Ona osobiście „otworzyła” rok jubileuszowy. Parafię naszą powołano do istnienia dnia 8 listopada 1868 roku o godz. 14:oo. 8 listopada 1992 roku o godz. 17:oo przybyła do naszej parafii w znaku Obrazu Jasnogórskiego, a ten dzień i tę właśnie godzinę sobie sama wybrała, bez jakiegokolwiek naszego udziału.

Przygotujmy się duchowo, przez sakrament pokuty, aby czystym sercem, w którym będzie gościł Chrystus przyjęty w Eucharystii, wyśpiewać dziękczynienie Bogu: Ciebie Boga wysławiamy, aby zaśpiewać Jej hymn uwielbienia: „Uwielbiaj duszo moja...”

Jakkolwiek potoczyły się nasze losy życiowe, przyjdźmy na Jubileusz, aby ZAWIERZYĆ MARYI przeszłość, dzień dzisiejszy i jutro. Zawierzyć nas samych, nasze rodziny, przyszłość młodego pokolenia, przyszłość naszego miasta.

ZAPRASZAM WSZYSTKICH PARAFIAN i tych, którzy, mieszkają w granicach naszej parafii, i tych którzy dawniej do nas należeli, a więc mieszkańców Porajowa, Opolna Zdroju, bogatyńskiej parafii św. Ap. Piotra i Pawła, św. Maksymiliana Marii Kolbego, ze Zgorzelca i innych. Szczególnie serdecznie zapraszam tych, którzy w naszej parafii przyjęli sakramenty - chrzest, zawarli związek małżeński, przystąpili do Pierwszej Komunii św. czy sakramentu bierzmowania.

Na tę uroczystość zapraszamy Wszystkich Świętych, których wspomnienie Kościół będzie obchodził za kilka dni.

Niech nas zgromadzi na Jubileuszu głęboka wiara i pokorna ufność w szczególną opiekę Matki Najświętszej. Stańmy wszyscy przy Niepokalanej Świętej Bożej Rodzicielce, aby nas mogła obdarować obfitością Matczynego ciepła.

Proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni 
ks. Jan Żak

-----------------------------------------------------------
Jubileusz 150-lecia Kościoła i Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni 27 października 2018 roku, godz. 12:00. 
Koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem księży biskupów Stefana Cichego, Stefana Regmunta i Marka Mendyka, kapłanów, którzy w tej parafii pracowali oraz kapłanów gości i sąsiadów naszego dekanatu.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.