Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 00:56
Reklama

Po jakim czasie wschodzi kukurydza?

Kukurydza (Zea mays L.) jest jednym z najważniejszych gatunków roślin uprawnych na świecie, szeroko stosowanym zarówno w produkcji paszowej, jak i spożywczej. Proces kiełkowania i wschodów kukurydzy zależy od wielu czynników, w tym warunków glebowych, temperatury oraz wilgotności.
  • 10.02.2025 09:01
Po jakim czasie wschodzi kukurydza?

Czas wschodów kukurydzy

Średni czas wschodów kukurydzy wynosi od 5 do 12 dni od momentu wysiewu. W optymalnych warunkach, gdy temperatura gleby wynosi około 20–25°C, rośliny mogą wschodzić już po 4–6 dniach. Jednak w mniej sprzyjających warunkach, przy temperaturze gleby około 10°C, wschody mogą się opóźnić do 14 dni.

Czynniki wpływające na czas wschodów

  1. Temperatura gleby – Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na szybkość kiełkowania nasion. Minimalna temperatura potrzebna do kiełkowania kukurydzy wynosi około 8–10°C, ale dla optymalnych i równomiernych wschodów zaleca się temperaturę powyżej 12°C.
  2. Wilgotność gleby – Nasiona kukurydzy potrzebują odpowiedniej ilości wody do uruchomienia procesów metabolicznych. Zbyt sucha gleba spowalnia kiełkowanie, natomiast nadmierna wilgotność może powodować gnicie nasion i rozwój chorób.
  3. Głębokość siewu – Kukurydzę najczęściej wysiewa się na głębokość 3–6 cm, w zależności od rodzaju gleby. Zbyt głęboki siew może opóźnić wschody, ponieważ rośliny zużywają więcej energii na przebicie się przez glebę.
  4. Jakość materiału siewnego – Zdrowe, dobrze wykształcone nasiona mają wyższą siłę kiełkowania, co skraca czas wschodów. Należy wybierać materiał siewny o wysokiej zdolności kiełkowania i odporności na choroby.
  5. Stan gleby i jej struktura – Gleby dobrze napowietrzone, o odpowiedniej strukturze, sprzyjają równomiernym i szybkim wschodom. Gleby zbite lub nadmiernie zaskorupione mogą utrudniać przebijanie się siewek na powierzchnię.

Czas wschodów kukurydzy zależy głównie od temperatury i wilgotności gleby, a także od głębokości siewu i jakości materiału siewnego. W warunkach optymalnych pierwsze rośliny pojawiają się po 4–6 dniach, natomiast w niższych temperaturach proces ten może się wydłużyć do 12–14 dni. Zapewnienie odpowiednich warunków uprawowych jest kluczowe dla uzyskania jednolitych i silnych wschodów, co przekłada się na dalszy rozwój i plonowanie kukurydzy.

Materiał opublikowany we współpracy z portalem MojaRola.pl

Artykuł sponsorowany


zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama