Ozon – jeden z najpotężniejszych utleniaczy na świecie
Ozon – zwany również aktywnym tlenem – to występujący w naturze drugi najsilniejszy utleniacz na świecie. Jest on silnie reaktywny i błyskawicznie wchodzi w reakcje z komórkami mikroorganizmów, rozbijając ich struktury i neutralizując je. Dzięki swojej gazowej postaci i odpowiedniemu stężeniu ozon jest w stanie dotrzeć w każdy zakamarek oraz wniknąć we włókna, a nawet w cienką warstwę tynku. Z tego względu kompleksowo zabija on wszelkie bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie i alergeny, a także efektywnie usuwa wszelkie nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniach.
Na czym polega ozonowanie domu? Jak się do niego przygotować?
Ozon w stężeniu wykorzystywanym do dezynfekcji pomieszczeń jest gazem trującym i szkodliwym dla naszego zdrowia. Dlatego też ozonowanie domu powinno być przeprowadzane wyłącznie przez przeszkolonych specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę, umiejętności, doświadczenie oraz dostęp do profesjonalnych ozonatorów. W trakcie ozonowania pomieszczeń nie mogą przebywać w nich ludzie, zwierzęta oraz rośliny. Po wpuszczeniu ozonu do pomieszczenia ulatnia się on po ok. 30 minutach, pozostawiając natlenione, świeże i sterylne powietrze.
Pierwszym etapem wchodzącym w skład usługi ozonowania domu, jest przygotowanie pomieszczeń przez wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli ozonowanie przeprowadzane jest ze względu na przykry zapach unoszący się w domu, przed rozpoczęciem ozonowania należy usunąć lub zneutralizować przyczynę problemu. Poza tym w trakcie przygotowania pomieszczeń do dezynfekcji należy wynieść lub owinąć wartościowe rzeczy folią stretch, uszczelnić drzwi, okna i kratki wentylacyjne oraz usunąć z pomieszczenia rośliny i zwierzęta.
Kolejnym krokiem jest rozstawienie generatorów ozonu. Gaz ten jest niemal dwukrotnie cięższy od powietrza, wobec czego generatory ozonu należy stawiać na podwyższeniu. Aby skuteczniej rozprowadzić gaz, warto zastosować dodatkowe wentylatory. W trakcie dezynfekcji domu należy kontrolować szczelność pomieszczeń, monitorować stężenie ozonu oraz zabezpieczyć pomieszczenia przed wstępem osób trzecich.
Po zakończeniu ozonowania należy poczekać około 30 minut przed wejściem do dezynfekowanych pomieszczeń. Następnie należy je wietrzyć przez około 15-20 minut. Czas trwania całego zabiegu uzależniony jest od efektu, jaki chcemy uzyskać, stopnia zanieczyszczenia pomieszczeń oraz stężenia ozonu. Zazwyczaj ozonowanie domów przeprowadza się przy stężeniu 2-5 ppm, a proces ozonowania może trwać nawet 12 godzin, jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo trudnymi do usunięcia zapachami.