Jaką funkcję pełnią kinkiety do salonu?
Najczęstszą rolą kinkietów jest uzupełnianie głównego źródła światła, ale zdarza się, że to one pełnią funkcję głównego oświetlenia. Najczęściej pełnią tę funkcję np. w kawiarniach czy restauracjach, ale także kinkiety do salonu mogą być podstawowym oświetleniem – na przykład wieczorem, gdy przyjmujemy gości lub chcemy się zrelaksować przy dobrej książce lub filmie. Dobrym pomysłem jest takie zamontowanie kinkietów, by każdy można było włączyć niezależnie od innych – daje nam to pełną kontrolę nad natężeniem światła w salonie i pozwala wybrać, które miejsca chcemy oświetlić, a które pozostawić przyciemnione.
Kinkiety do salonu w tradycyjnym stylu
Kinkiety najbardziej kojarzą się z klasycznymi salonami, często urządzonymi antykami. Miłośnicy takiego wystroju często szukają oświetlenia na portalach aukcyjnych, gdzie można znaleźć zabytkowe perełki. Warto jednak wiedzieć, że powstają także nowe lampy w tym stylu, pasujące zarówno do antyków, jak i stylu glamour. Zwykle kinkiety do tradycyjnego salonu są wyposażone w abażur, często ozdobny, lub klosz. Sama oprawa z kolei często jest wykonana z toczonego lub rzeźbionego drewna, a czasem z mosiądzu.
Kinkiety do nowoczesnego salonu
Osoby posiadające nowocześnie urządzony salon także znajdą pasujące kinkiety. Z tradycyjnymi oprawami łączy je to, że są umieszczone na ścianie – i właściwie zwykle na tym kończą się podobieństwa. Najczęściej nowoczesne kinkiety do salonu są wykonane z metalu – zwykle srebrzystego, np. stali, często chromowanej. Zdarza się, że mają tekstylny abażur, w prostym kształcie, ale często mają też szklany klosz – albo z mlecznego, albo ciemnego szkła. Czasem ich funkcją jest doświetlenie samej ściany, wtedy żarówka jest osłonięta oprawą, by odpowiednio ukierunkować promień światła.
Kinkiety do salonu z jadalnią
Wiele osób urządza salon i jadalnię w jednym pokoju. Czasem wynika to z niewielkiego metrażu, a czasem z chęci stworzenia jednej większej, otwartej przestrzeni. Niezależnie od tego, w takiej sytuacji warto umieścić główne źródło światła nad stołem, a kinkiety rozmieścić w miejscach wymagających dodatkowego oświetlenia. Można je też rozmieścić równomiernie – wtedy uporządkujemy nieco wygląd ścian, ale warto się zastanowić, która aranżacja będzie lepsza. Regularne rozmieszczenie kinkietów będzie bardziej pasować do salonu o dużym metrażu, w małym zwykle wystarczy jeden lub dwa w kluczowych punktach.
Gdzie warto kupić kinkiety do salonu?
Poszukiwania warto zacząć od sklepów z oświetleniem, np. https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/829-kinkiety-do-salonu-jadalni lub popularnych portali aukcyjnych. Zwykle szybciej znajdziemy to, czego szukamy, w wyspecjalizowanych sklepach – serwisy aukcyjne charakteryzują się dużą powtarzalnością ofert i nie zawsze pewną jakością. Warto zwracać uwagę na producenta oraz na gwarancję. Da nam to pewność, że kupujemy oświetlenie dobrej jakości. Przydatna jest też informacja o typie żarówki, o ile jest wymienna. Niektóre kinkiety posiadają wbudowaną na stałe diodę LED. Cechują się one dużą żywotnością, ale nie ma możliwości ich wymiany, gdybyśmy chcieli na przykład zmienić barwę światła.