Masło shea – co kryje się za jego historią?
Tłuszcz ten występuje naturalnie w zachodniej i środkowej Afryce. Rośnie tam drzewo, które przez rdzenną ludność jest uznawane za święte. My znamy je zaś po nazwą Masłosz Parka. Drzewo to jest długowieczne, o czym wyraźnie świadczy chociażby czas owocowania. Okazuje się bowiem, że roślina ta daje owoce dopiero po trzydziestu latach! Drzewo zaś jest w stanie przeżyć nawet trzysta lat! Europa usłyszała o masłoszu za sprawą szkockiego podróżnika, Mungo Parka. To on w XVIII wieku odkrył tę roślinę i sprowadził masło shea na Stary Kontynent. Inną nazwą tego tłuszczu jest także masło karite lub Galam.
Masło shea – co je wyróżnia?
Obecnie substancja ta jest powszechnie stosowana w kosmetologii. Znajdziemy ją w produktach do pielęgnacji ciała, twarzy, czy włosów. Masło shea jest bogate w takie substancje odżywcze, jak witamina A, E, oraz F. Ta ostatnia to nic innego jak mieszanina nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mamy tu na myśli kwas linolenowy, linolowy oraz arachidonowy. To m.in. dzięki nim nasza skóra może zaznać głębokiego nawilżenia. Produkty zawierające masło shea pomagają także dotrzeć w głąb skóry i opóźnić procesy starzenia. Stosowanie kosmetyków zawierających tę substancję pozwala także poprawić elastyczność skóry i chronić ją przed wolnymi rodnikami. Specjaliści polecają takie kosmetyki w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Wzmożony wiatr i silny mróz działają bowiem negatywnie na naszą skórę, prowadząc do jej podrażnienia. Stosowanie preparatów z masłem shea może zapobiec jej wysuszeniu i poprawić komfort przebywania na zewnątrz w takich warunkach atmosferycznych. Dlatego właśnie surowiec ten wykorzystuje się do takich produktów jak pomadki do ust, balsamy do ciała czy kremy do twarzy. Im bardziej naturalny skład kosmetyków, tym lepszą ochronę one zapewnią.
Masło shea – jak jeszcze można je wykorzystać?
Okazuje się jednak, że masło shea nie jest jedynie świetnym surowcem kosmetycznym. Oczywiście, to właśnie w tej branży znajduje jak najszersze zastosowanie. Producenci dokładają wszelkich starań, by dostarczać surowiec najwyższej jakości. Jeden z nich jest dostępny pod tym linkiem http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. Masło shea może też sprawdzić się w innych gałęziach przemysłu. Mało kto wie, że substancja ta sprawdza się świetnie do impregnacji drewna. Na świecie produkuje się również jego jadalną wersję. Znana jest ona mieszkańcom Afryki już od XIV wieku. Smażąc na nim potrawy wpłyniemy na ich smak, aromat, czy konsystencję. Podsumowując, masło shea jest bardzo cennym surowcem kosmetycznym. Warto sięgać po kosmetyki zawierające go szczególnie w okresie zimowym. W ten sposób zapewnimy sobie odpowiednią ochronę.