Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 15 maja 2025 05:11
Reklama

Co umożliwia obróbka CNC?

Pod tajemniczo brzmiącą nazwą „obróbka CNC” kryje się po prostu obrabianie różnych materiałów za pomocą sterowanych komputerowo narzędzi. Po otrzymaniu odpowiednich instrukcji działają one samodzielnie, wykonując odpowiednie kształty – najczęściej za pomocą skrawania, frezowania lub wiercenia. Dzięki temu możliwe jest szybkie i precyzyjne produkowanie części samochodowych i innych urządzeń wymagających dużej dokładności.
  • 11.05.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co umożliwia obróbka CNC?

Obróbka mechaniczna CNC

Obróbka mechaniczna jest – obok obróbki plastycznej – główną metodą kształtowania metalu. Polega na przycinaniu, szlifowaniu czy frezowaniu kawałków metalu w celu osiągnięcia pożądanego kształtu. Dzięki zastosowaniu komputerów, obróbka skrawaniem CNC jest wyjątkowo szybką metodą produkcji, a coraz większa dokładność sprawia, że wytworzone z jej użyciem urządzenia są niezawodne i bezpieczne. Znajduje więc zastosowanie przede wszystkim w produkcji samochodów, ale także innych przedmiotów i maszyn. Nawet proste narzędzia, takie jak noże czy scyzoryki często są produkowane z użyciem obróbki CNC. W dużej skali jest ona opłacalna, pozwala więc produkować przedmioty dobrej jakości w dość niskiej cenie.

Od kiedy stosowana jest obróbka CNC?

Obróbka CNC w znanej nam dziś postaci jest stosunkowo młodą technologią i bezpośrednio wiąże się z miniaturyzacją komputerów. Jednak zanim powstały urządzenia stosowane w zakładach takich, jak https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka, możliwe było przekazywanie maszynie instrukcji za pomocą perforowanych taśm. Pierwsze maszyny sterowane numerycznie, z możliwością zmiany sekwencji ruchów, pojawiły się w latach 50. XX wieku. Z kolei maszyny do obróbki CNC wyposażone w komputer zaczęły powstawać w latach 80., gdy komputery stały się na tyle niewielkie, że można było je wykorzystać jako elementy innych maszyn. Obecnie rządzenia do obróbki CNC pozwalają nie tylko na „wgranie” projektu w pamięć maszyny, ale także na dokonywanie ewentualnych poprawek dzięki graficznemu interfejsowi. Pozwala to na szybsze dokonywanie ewentualnych poprawek i dokładniejszą kalibrację narzędzi.

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama