- Co to jest zachowek?
- Komu przysługuje prawo do zachowku?
- Kiedy można być zobowiązanym do zapłaty zachowku?
- Ile może wynosić zachowek?
Zastanówmy się jednak, czym jest zachowek i w jakich sytuacjach można go zażądać.
Co to jest zachowek?
Zachowek to instytucja, której zadaniem jest ochrona bliskich zmarłego w przypadku zapisania w testamencie majątku komuś innemu. Zatem osoby, które byłyby brane pod uwagę przy dziedziczeniu ustawowym, z pominięciem spadkobierców niegodnych mają możliwość roszczenia sobie prawa do zachowku lub wysunięcia żądań o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do jego spłaty.
Komu przysługuje prawo do zachowku?
Prawo do zachowku przysługuje najbliższym, a zatem zstępnym, małżonkowi lub małżonce i rodzicom spadkodawcy, którzy z jakichś powodów nie zostali uwzględnieni jako spadkobiercy. Nie dotyczy ono jednak rodzeństwa czy osób bliskich, lecz nie połączonych więzami pokrewieństwa.
Kiedy można być zobowiązanym do zapłaty zachowku?
Do zapłaty zachowku mogą zostać zobowiązane osoby, które zostały spadkobiercami uwzględnionymi w testamencie lub które otrzymały zapisy windykacyjne doliczone do spadku. Co więcej, na podstawie doliczonych do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę istnieje możliwość wysunięcia roszczeń także wobec osób, które je otrzymały. Istnieje jednak warunek, według którego, jeżeli minęło dziesięć lat od otrzymania darowizny, a osoba obdarowana nie jest spadkobiercą nie ma ona obowiązku płacenia zachowku.
Ile może wynosić zachowek?
Substrat zachowku jest obliczany w różny sposób, w zależności od indywidualnej sytuacji. Pod uwagę przy obliczaniu zachowku brane mogą być także darowizny czy poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania w przypadku zachowku przysługującemu zstępnym. Podczas obliczania zachowku uwzględnia się także stan zdrowotny uprawnionych, nie uwzględnia się jednak zapisów zwykłych i poleceń. Co więcej, przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi stosuje się inne wartości niż na przykład przy małoletnich, trudno jest zatem określić jednoznaczną kwotę bez znajomości indywidualnej sytuacji.