Testy technika usług kosmetycznych: co trzeba o nich wiedzieć?
Praca w gabinecie kosmetycznym wymaga wiedzy z zakresu m.in. podstaw dermatologii, anatomii, fizjologii oraz fizykoterapii, a także umiejętności obsługi aparatury używanej podczas różnego rodzaju zabiegów. Niezbędne kwalifikacje potwierdza dyplom wydany przez szkołę policealną. Aby go zdobyć, należy zdać egzaminy zawodowe na kierunku technik usług kosmetycznych. Test pisemny oraz egzamin praktyczny odbywają się pod koniec czwartego semestru. Profesjonalne przygotowanie do jednej i drugiej części zapewnia szkoła dla dorosłych. Wrocław to miasto, w którym znajduje się placówka GoWork.pl, kształcąca przyszłe kosmetyczki, średni personel medyczny i innych specjalistów. Najpopularniejsze kierunki można podjąć całkowicie za darmo, niezależnie od wybranego trybu. Szkoła zapewnia swoim słuchaczom materiały dydaktyczne oraz naukę pod okiem wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej.
Jak wygląda test teoretyczny?
Test na technika usług kosmetycznych trwa 60 minut i składa się z 40 pytań jednokrotnego wyboru. Oznacza to, że zdający musi wybrać jedną odpowiedź spośród czerech możliwych. Do jego zaliczenia konieczne jest zdobycie co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania, czyli udzielenie 20 poprawnych odpowiedzi. Co konkretnie sprawdzają testy? Technik usług kosmetycznych może spodziewać się na nich pytań z zakresu m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych (np. twarzy i ciała, dłoni i stóp) oraz upiększających (np. naturalną płytkę paznokcia lub oczu i ich oprawy), zawodowego języka obcego czy kompetencji personalnych i społecznych. Inne zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie teoretycznym dotyczą:
- organizacji pracy małych zespołów,
- podstaw kosmetyki,
- podstaw dermatologii,
- podstaw anatomii i fizjologii,
- podstaw fizykoterapii,
- preparatyki kosmetycznej,
- wykonywania makijażu twarzy.
Co po zdaniu testu na technika usług kosmetycznych?
Po teście teoretycznym na technika usług kosmetycznych odbywa się egzamin praktyczny. Trwa on 120 minut i polega na wykonaniu zadania, którego rezultatem jest usługa, dokumentacja lub wyrób. Ocenie podlegają karta klienta, karta pobrania materiałów, karta pobrania sprzętu, aparatury i przyborów, opis czynności przygotowujących do zabiegu, plan zabiegu z opisem, a także karta zaleceń dla klienta. Do zaliczenia egzaminu praktycznego konieczne jest zdobycie co najmniej 75 proc. punktów możliwych do uzyskania.
Osoby, które pomyślnie zdadzą część pisemną i praktyczną, otrzymują dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Szkoła dla dorosłych we Wrocławiu GoWork.pl wydaje również suplement Europass w języku angielskim, który ułatwia znalezienie pracy poza granicami kraju np. w Norwegii, Szwecji, Danii, Włoszech, Hiszpanii czy Niemczech. Dyplomowany technik usług kosmetycznych może zatrudnić się w miejscach takich jak salony urody, ośrodki SPA, gabinety odnowy biologicznej, gabinety kosmetyczne, czy działy kosmetyczne w centrach handlowych. Może on również założyć własną działalność gospodarczą - zarówno stacjonarną, jak i mobilną.