Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 15 maja 2025 20:45
Reklama

Rolnictwo społeczne i turystyka na obszarach wiejskich

Chyba każdy nas czasem marzy o tym, żeby uciec z miasta - choćby na chwilę. Niektórym się udaje, a kiedy wracają do codzienności kontakt z naturą sprawia, że są bardziej zrelaksowani i szczęśliwsi. Jeszcze szczęśliwsi są ci, którzy na wsi zostali na stałe, wiążąc swoją przyszłość np. z agroturystyką.
  • 25.10.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rolnictwo społeczne i turystyka na obszarach wiejskich

Ważną rolę w podnoszenie atrakcyjności obszarów wiejskich, jako miejsca do zamieszkania i wypoczynku oraz promowaniu ich walorów turystycznych i przyrodniczych odgrywa Wspólna Polityka Rolna. Z efektów realizacji WPR korzystają więc nie tylko rolnicy, ale całe społeczeństwa. Przykładem tego może być rosnące zainteresowanie takimi miejscami jaki gospodarstwa agroturystyczne czy zagrody edukacyjne.

Zagrody edukacyjne są przykładem działalności z zakresu rolnictwa społecznego. Rolnictwo społeczne to innowacyjne podejście do rolnictwa, polegające na wprowadzaniu usług społecznych do funkcjonujących gospodarstw rolnych. Ważne jest, aby świadczenie tych usług bazowało na zasobach i aktywnościach gospodarstwa rolnego. Usługi świadczone w ramach rolnictwa społecznego mogą być kierowane do różnych grup odbiorców, w tym m.in. do dzieci i młodzieży, a także do osób niepełnosprawnych czy osób starszych.

Zagrody edukacyjne proponują zindywidualizowane programy edukacyjne, wynikające z profilu gospodarstwa, a także  pasji  gospodarzy. Oferta obejmuje pokazy i warsztaty aktywnie angażujące w zajęcia zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, w trakcie wizyt jednodniowych lub dłuższych pobytów z noclegami. Jak funkcjonuje taka zagroda w praktyce można przekonać się z filmu, który znajduje się pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=paRPir8ZLbA

Dowiemy się z niego co takiego nam daje odpoczynek na łonie natury i dlaczego dobrze jest czasem zawitać na polską wieś.

Polska wieś stanowi jeden z niewielu w Europie przykładów zachowania tradycyjnego krajobrazu kulturowego. Kojarzona jest przede wszystkim ze wspaniałą kuchnią, gościnnością, a także z dziedzictwem kulturowym czy bogactwem natury. Obszary wiejskie cechują się wyjątkowym środowiskiem przyrodniczym, zróżnicowanym krajobrazem, jako wolne od tłumu stanowią idealne miejsce do wypoczynku dla mieszkańców miast. To wszystko stanowi ogromny potencjał polskiej wsi i umożliwia rozwój turystyki wiejskiej i agroturystyki, które to z kolei są szansą na rozwój nie tylko dla indywidualnych gospodarstw rolnych i mieszkańców wsi, ale również dla całych społeczności lokalnych.

Zainteresowaniu taką formą turystyki sprzyja coraz lepsza infrastruktura turystyczna, w tym szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, wypożyczalnie sprzętu sportowego, obiekty gastrono­miczne czy informacja turystyczna.

Zarówno rolnictwo społeczne jak i turystyka na obszarach wiejskich mogą liczyć na wsparcie  Wspólnej Polityki Rolnej. Szczególne znaczenie ma wsparcie w ramach podejścia LEADER udzielane przez Lokalne Grupy Działania. Interwencja LEADER ukierunkowana jest na budowanie lokalnej tożsamości bazującej na aktywizacji społecznej, przy wykorzystaniu miejscowych zasobów, w sposób zapewniający najlepsze zaspokojenie potrzeb społeczności wiejskich.

W projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewidziano wsparcie przedsiębiorczości, w tym ekonomii społecznej oraz rozwój sektora usług czasu wolnego i gospodarki doświadczeń, w tym rozwój pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych m.in. w ramach gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych. 

Ważny kierunkiem wsparcia będzie dostarczanie usług dla lokalnych społeczności, w tym rozwój usług opiekuńczych, ochrony zdrowia, kultury i dziedzictwa kulturowego, z wyłączeniem inwestycji w publiczną infrastrukturę techniczną.

W kontekście atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich ważne jest również wsparcie WPR w zakresie rewitalizacji małych miejscowości wiejskich, w tym odnowienie lub poprawa stanu obiektów zabytkowych, służących zachowaniu dziedzictwa kulturowego. Realizowane będą również przedsięwzięcia z zakresu promocji i informacji o tradycji lokalnej, w tym kulinarnej, produktach lokalnych, a także atrakcjach turystycznych. 

Tipmedia

Tipmedia

Źródła:

UE

Projekt finansowany w ramach programu IMCAP Unii Europejskiej


Treść niniejszego artykułu przedstawia wyłącznie poglądy jego autora i jedynie autor ponosi za niego odpowiedzialność. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.

Materiał Partnera


bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama