Podstawowe narzędzia i sprzęty ginekologa do pracy
Jednym z najważniejszych i podstawowych narzędzi wykorzystywanych w pracy ginekologa jest wziernik ginekologiczny. Lekarz wsadza narzędzie do pochwy i dzięki temu może odchylić sobie jej tylną i przednią ścianą. Wsadza je przez ujście pochwy na tyle głęboko, otwiera, by na koniec uwidocznić szyjkę macicy. Specjalistyczne wzierniki ginekologiczne w eplaster.pl muszą stać się wyposażeniem każdego gabinetu ginekologicznego. To dzięki nim lekarz jest w stanie sprawdzić istnienie wielu chorób. Niewyobrażalne jest również, by ginekolog w gabinecie nie miał takich sprzętów jak USG czy KTG. W nowoczesnym gabinecie nie może zabraknąć także fotela ginekologicznego oraz leżanki, na których badane są pacjentki.
Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?
Pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się u większości kobiet ze wstydem i nutką niepewności. Wstyd pojawia się z racji tego, że musimy się rozebrać przed obcą osobą, a niepewność z powodu niewiedzy, co mamy zrobić i jak się przygotować. To zupełnie naturalne reakcje.
Najlepszym przygotowaniem do wizyty będzie wybranie odpowiedniego wg nas lekarza. Research na podstawie opinii innych jest bardzo przydatny pod kątem wyboru lekarza, który będzie ingerował w naszą sferę intymną. Następnie warto uświadomić sobie, że to tylko badanie i lekarz, który na co dzień przeprowadza ich mnóstwo, a my wcale nie różnimy się niczym od pozostałych pacjentek. Nastawienie psychiczne bardzo wpływa na to, z jakimi myślami wejdziemy do gabinetu.
Do ginekologa nie trzeba się golić. Jeśli ktoś na co dzień tego nie robi, to nie musi również robić tego na wizytę ginekologiczną. Przed wizytą należy się umyć, ale nie dopuszczać do myśli, że musi to nastąpić przed samą wizytą, ponieważ ukryje to wszelkie infekcje, których lekarz nie wykryje. W gabinecie są wszelkie środki, które również pomogą w utrzymaniu czystości i można z nich skorzystać po skończonym badaniu.
Czy mogę iść, jeśli mam miesiączkę?
Najlepszy czas na wizytę u ginekologa to kilka dni od zakończenia miesiączki. To nie tylko komfort dla Ciebie, ale i ułatwienie dla lekarza. Z jakich względów? Ty nie odczuwasz już zespołu napięcia przedmiesiączkowego, więc jest to dla Ciebie większy komfort podczas wizyty, a lekarzowi jest łatwiej zbadać np. Twoje piersi. Kilka dni po miesiączce w gruczołach sutkowych nie występują już zgrubienia, które występują w okresie menstruacji, dlatego lekarz dokładniej jest w stanie określić, czy ewentualne zmiany, które się pojawiły, muszą zostać dalej zbadane czy są wynikiem menstruacji. To wszystko nie oznacza jednak, że nie można odbyć wizyty ginekologicznej podczas menstruacji. Jak najbardziej można przyjść na wizytę do ginekologa podczas miesiączki. Trzeba się jednak liczyć z tym, że niektóre badania mogą być zakłamane, a wręcz niemożliwe, np. pobranie wymazu do cytologii.
Przygotuj się na pytania ginekologa
Lekarz może zapytać Cię o to:
- kiedy miałaś pierwszą miesiączkę,
- jak wygląda Twój cykl miesiączkowy,
- czy jest on regularny,
- jakie są krwawienia (obfite czy skąpe),
- czy przyjmujesz antykoncepcję (jeśli tak, to od kiedy, jaką, z jakich powodów),
- jak przechodzisz okres (czy występują bóle brzucha, nudności lub inne dolegliwości) oraz
- czy ktoś w Twojej najbliższej rodzinie chorował na raka szyjki macicy lub piersi.
Lista pytań może się różnić, w zależności od tego, która to Twoja wizyta i oczywiście od lekarza. Nie zawsze usłyszysz pełny, powyższy zestaw, jak również istnieje opcja, że możesz usłyszeć dużo pytań dodatkowych, których nie znajdziesz na tej przykładowej liście.