Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 15 maja 2025 05:08
Reklama

Ile trwa rozwód? Jak rozwieść się szybko i bez zbędnych problemów?

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód jest możliwe jedynie w sądzie, dlatego nie da się go przeprowadzić w jeden dzień. Procedura nie musi jednak toczyć się tygodniami. Ile trwa rozwód i jak rozwieść się szybko na jednej rozprawie? Jak przebiega postępowanie rozwodowe? Ile trwa rozwód? Interesuje Cię "szybka" sprawa rozwodowa? Pamiętaj o... Długość postępowania rozwodowego zależy w dużej mierze od stopnia skomplikowania sprawy oraz od tego, czy małżonkowie są zgodni co do podziału majątku lub władzy rodzicielskiej. Sprawa komplikuje się, jeśli sąd musi przesłuchać świadków lub strony nie doszły do porozumienia w sprawach majątkowych i rodzinnych.
  • 01.02.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ile trwa rozwód? Jak rozwieść się  szybko i bez zbędnych problemów?

Jak przebiega postępowanie rozwodowe?

 

Żadna sprawa rozwodowa nie może się odbyć, jeśli wcześniej jedna ze stron nie zainicjuje konieczności jej przeprowadzenia. Podstawą jest więc pozew rozwodowy, który strona pozywająca powinna złożyć w sądzie okręgowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania małżonków, o ile przynajmniej jeden z małżonków wciąż mieszka na terenie, który ma w swojej pieczy ten sąd. Jeśli takiego miejsca nie ma, drugi w kolejności jest sąd właściwy dla miejsca zamieszkania strony pozwanej, a ostatni sąd właściwy dla miejsca zamieszkania powoda. Podczas rozprawy rozwodowej sąd może poprosić strony o wytłumaczenie niejasnych kwestii opisanych w pozwie, dlatego warto zadbać, aby pismo było jak najdokładniejsze. Wówczas czas trwania sprawy rozwodowej może ulec znacznemu skróceniu.

 

Od złożenia pozwu do pierwszej rozprawy rozwodowej mija zwykle od dwóch do czterech miesięcy. Sąd może orzec rozwiązanie małżeństwa już na pierwszej rozprawie, pod warunkiem, że małżonkowie są zgodni w sprawie opieki nad dziećmi, wysokości alimentów czy podziału majątku. Takie kwestie można rozstrzygnąć również poza sądem lub na osobnej rozprawie - wówczas sam rozwód zwykle uzyskuje się bardzo szybko. Jeśli małżonkom zależy na czasie, powinni wybrać rozwód bez orzekania o winie. W przeciwnym wypadku, orzeczenie rozwodu może się znacznie przeciągnąć.

 

Ile trwa rozwód?

 

Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. W przypadku, w którym obie strony wyrażają taką samą wolę zakończenia małżeństwa, a kwestie majątkowe lub rodzinne rozstrzygną między sobą poza sądem, małżonkowie uzyskują rozwód często już na pierwszej rozprawie. W tego rodzaju sprawach rozwodowych liczy się zgoda między stronami oraz obopólne wyrażenie woli dotyczące szybkiego rozwiązania małżeństwa. Jeśli sąd stwierdzi całkowity i trwały rozpad pożycia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby małżeństwo rozwiązać bez zbędnej zwłoki. Rozwód za porozumieniem stron i bez orzekania o winie to najszybsza droga do sądowego zakończenia małżeństwa.

 

Sytuacja zmienia się, jeśli jeden z małżonków wystąpi o rozwód z orzekaniem o winie. Wówczas sąd jest zobowiązany do wysłuchania świadków i zeznań stron, szczególnie w przypadku, w którym małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, a między stronami nie ma zgody odnośnie podziału opieki nad nimi. Sprawa może potoczyć się szybko, jeśli strona winna rozpadu małżeństwa weźmie na siebie winę, jednak w przeciwnym wypadku, sąd może odroczyć wydanie wyroku do kolejnej rozprawy. Przerwa pomiędzy poszczególnymi rozprawami wynosi często około trzech miesięcy, więc uzyskanie rozwodu znacznie się przeciąga. W skomplikowanych sprawach, orzeczenie o winie i rozwód udaje się uzyskać dopiero po kilku latach sądowej batalii.

 

Więcej informacji dotyczących tego ile trwa rozwód znajdziesz tutaj: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/trwa-postepowanie-rozwodowe/.

 

Interesuje Cię "szybka" sprawa rozwodowa? Pamiętaj o...

 

W sprawie rozwodowej liczy się dokładność i skrupulatność, dlatego strona pozywająca już na etapie tworzenia pozwu rozwodowego powinna zadbać o dokładne opisanie stanu faktycznego oraz przedłożenie niezbędnych dowodów, które w sposób jasny udowodnią przedstawione fakty. Istotne znaczenie ma również porozumienie małżonków oraz wniosek o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie. Warto też pamiętać, że nie wszystkie kwestie muszą być ustalane w sądzie, podczas rozprawy rozwodowej. Wiele z nich można rozstrzygnąć poza sądem lub na osobnej rozprawie. Dotyczy to głównie wspólnego majątku stron. Podział majątku można przeprowadzić w formie aktu notarialnego, sporządzonego u notariusza, o ile małżonkowie są zgodni co do przeprowadzenia podziału. Jeśli takiej zgody nie ma, podział majątku warto przeprowadzić na osobnej rozprawie, która nie przedłuży postępowania rozwodowego. Taka jest też powszechnie przyjęta praktyka.

 

Porozumienie między małżonkami jest szczególnie ważne, kiedy doczekali się oni wspólnych, małoletnich dzieci. Podczas sprawy rozwodowej możliwe jest wówczas szybkie ustalenie władzy rodzicielskiej, miejsca przebywania dzieci oraz wysokości alimentów. Jeśli między stronami doszło do porozumienia w tej sprawie, sąd często rezygnuje z powoływania biegłych, którzy mieliby wydać opinię o stanie dziecka i jego relacji z rodzicami, a także z samodzielnego rozstrzygania w sprawie opieki.

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama