Łatwość inwestowania
Fundusze indeksowe (ETF) cechuje przede wszystkim duża łatwość inwestowania. Podobnie jak akcje i obligacje, są one notowane na giełdzie i możemy je kupować za pomocą swojego konta maklerskiego. Aby jednak skutecznie inwestować w akcje, potrzebna jest duża wiedza. ETF-y pozwalają na systematyczne pomnażanie zysku w dłuższym okresie czasu, na przykład na emeryturę. Za ich pomocą inwestujesz nie w pojedyncze, wybrane firmy, lecz zyskujesz dostęp do szerokiego przekroju instrumentów z całego rynku. To pozwala na dywersyfikację i ograniczenie ryzyka. Choć w krótkim okresie czasu inwestując w ETF-y trudno jest osiągnąć rekordowe zyski, strategia polegająca na wiernym odwzorowaniu wybranych indeksów pozwala na skuteczne pomnażanie oszczędności przez lata.
Niskie koszty
Jedną z największych korzyści inwestycji w ETF-y są związane z tym niskie koszty. Inwestowanie pasywne polega na automatycznym nabywaniu określonych aktywów w proporcjach wiernie odzwierciedlających wartość wybranych indeksów - to pozwala obniżyć koszty za zarządzanie. Jak wynika z Raportu Komisji Europejskiej, opłaty za zarządzanie w tradycyjnych funduszach (zarządzanych aktywnie) w Polsce należą do najwyższych w Europie. Jednocześnie w przypadku ETF-ów te koszty zostały znacznie obniżone. Podczas gdy w "zwykłych" funduszach musimy liczyć się z opłatami w wysokości ok. 3-5% rocznie, w przypadków ETF-ów jest to zaledwie 0,5-1%. Możemy znaleźć nawet tanie ETF-y w przypadku których opłaty wynoszą zaledwie 0,01% rocznie.
Bezpieczeństwo
Inwestowanie w ETF-y (odwiedź witrynę tutaj) wyróżnia także duże bezpieczeństwo. Wiąże się to z faktem, że są to instrumenty notowane na giełdzie, które podlegają krajowym i unijnym regulacjom. W Polsce ich działanie reguluje m.in. Ustawa o funduszach inwestycyjnych z 17. maja 2004 r. Oczywiście inwestując w fundusze zawsze musimy liczyć się z ryzykiem, jednocześnie konstrukcja ETF-ów oznacza jego minimalizowanie w związku z dywersyfikacją - gwałtowny spadek wartości akcji jednej firmy nie powoduje, że tracimy wszystko - strata może być minimalizowana przez zyski innej firmy.
Dywidendy
Na wysokość zysków z ETF wpływ mogą mieć także wypłacane przez nie dywidendy (jeżeli wybrany fundusz inwestuje w spółki dywidendowe). Mogą być one wyliczane jako średnia ważona dywidend, które są wypłacane przez poszczególne spółki, które wchodzą w skład indeksu. Inną możliwością jest reinwestowanie dywidend, które pozwala na uniknięcie zapłaty podatku na tym etapie.