Podkładka obok nakrętki i śruby jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów każdego połączenia śrubowego. Mimo iż z reguły nie są one zbyt duże, spełniają bardzo istotną rolę, zwiększając solidność i trwałość całego połączenia śrubowego. Rynek oferuje wiele rodzajów podkładek, które dobiera się pod konkretną konstrukcję, a jedną z najpopularniejszych jest podkładka płaska DIN 125 A.
Podstawowe funkcje podkładek
Podstawowym zadaniem każdej podkładki płaskiej jest odseparowanie od siebie nakrętki i śruby, od łączonego materiału. Dzięki temu zabiegowi ryzyko poluzowania się czy mimowolnego odkręcenia nakrętki jest ograniczone do minimum, tym samym podkładka pozwala na jeszcze większe wzmocnienie połączenia.
Nie inaczej jest w przypadku podkładek płaskich DIN 125 A. To stosunkowo małe elementy, ale niezwykle istotne. Dzięki nim podczas skręcania lub łączenia poszczególne łączone materiały nie będą ulegać żadnym odkształceniom. Podkładki płaskie, które spełniają wymogi normy DIN 125, która jest porównywalna z ISO 7089 o formie A wykonane z 1.4462, 1.4529, 1.4539 i 1.4571 wykorzystuje się głównie w prostych drewnianych konstrukcjach.
Jakiego materiału używa się do ich produkcji?
Podkładki płaskie mogą być wykonane z wielu rodzajów materiałów, w zależności od potrzeb. W ofercie firmy ELGO, jednego z największych producentów elementów złącznych, podkładki płaskie są wykonywane ze stali węglowej nierdzewnej A2, kwasoodpornej A4, miedzi, mosiądzu, poliamidu czy aluminium. Dodatkowo mogą posiadać warstwę ocynkową, dzięki czemu będą dużo odporniejsze na korozję i działania kwasów.
W ofercie firmy Elgo znajdziemy pełną gamę podkładek z dowolnych materiałów i różnym pokryciu. Stosowana jest między innymi stal węglowa, nierdzewna, kwasoodporna, miedź, aluminium, mosiądz oraz poliamid.
Specjalnością marki Elgo jest produkcja wyrobów rysunkowych oraz specjalnych wykonanych na podstawie wytycznych klienta.