Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 09:14
Reklama dotacje dla firm

Co to jest termostat i dlaczego trzeba go wymienić?

Wielu kierowców zna termostat i sposób jego działania. Inni tylko słyszeli o tym tajemniczym ustrojstwie. Zdradzamy tajemnice urządzenia i mówimy, dlaczego ważne jest, aby wymieniać je na czas.
  • 17.11.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co to jest termostat i dlaczego trzeba go wymienić?

Wielu zmotoryzowanym znane jest urządzenie termostatu i zasada jego działania. Inni tylko słyszeli o tej tajemniczej rzeczy, która znajduje się w każdym nowoczesnym samochodzie. Tymczasem o tym urządzeniu każdy prędzej czy później musi się dowiedzieć: termostat jest takim samym materiałem eksploatacyjnym jak np. filtry czy olej silnikowy - jego żywotność jest dość krótka (zwykle nie więcej niż 2-3 lata), a jego zepsucie powoduje zimą wychłodzenie wnętrza samochodu, a nawet przegrzanie silnika. Odkrywamy tajemnice urządzenia i opowiadamy, dlaczego ważna jest jego wymiana w odpowiednim czasie.

Jaki termostat jest potrzebny do

Jest to sprytne urządzenie mające na celu automatyczne utrzymanie określonej temperatury w obiegu zamkniętym. W przypadku samochodu - w obwodzie układu chłodzenia cieczą silnika. Urządzenie to występuje w wielu urządzeniach i jest powszechnie stosowane w życiu codziennym. Można ją znaleźć na przykład w każdej lodówce, a ostatnio nawet w konwencjonalnych systemach centralnego ogrzewania - bezpośrednio na grzejnikach.

 

W nowoczesnych samochodach termostat służy z dość prostego powodu: pozwala szybko rozgrzać silnik do temperatury roboczej, a w zimnej porze roku tłoczyć ciepłe powietrze do kabiny. Termostat utrzymuje stałą temperaturę pracy silnika i zapobiega jego przegrzaniu w upalne dni. Termostat pomaga również w bardziej efektywnym zużyciu paliwa i zmniejszeniu emisji spalin.

 

Wielu kierowców zna termostat i sposób jego działania. Inni tylko słyszeli o tej tajemniczej rzeczy, która znajduje się w każdym nowoczesnym samochodzie. Tymczasem o tym urządzeniu każdy prędzej czy później musi się dowiedzieć: termostat jest takim samym materiałem eksploatacyjnym jak np. filtry czy olej silnikowy - jego żywotność jest dość krótka (zwykle nie więcej niż 2-3 lata), a jego zepsucie powoduje zimą wychłodzenie wnętrza samochodu, a nawet przegrzanie silnika. Odkrywamy tajemnice urządzenia i opowiadamy, dlaczego ważna jest jego wymiana w odpowiednim czasie.

Dlaczego termostat zawsze się psuje i jak go wykryć

 

A teraz najważniejsze - usterki. Jak każda inna część mechaniczna w Twoim samochodzie, termostat zużywa się i psuje. Tym szybciej, im częściej korzystasz z samochodu, gdyż działa on przy każdym wyjeździe. Ostatecznie urządzenie zacina się w jednej z pozycji - zamkniętej lub otwartej. Wynika to zarówno z przyczyn mechanicznych, jak i utraty wrażliwego na temperaturę materiału wypełniającego. Nierzadko zdarza się również, że gumowe uszczelki ulegają zniszczeniu, co skutkuje niepełnym zamknięciem zaworu. Eksploatacja pojazdu z takim termostatem jest niekomfortowa, a nawet niebezpieczna dla silnika.

 

Do wykrycia usterki służy prosta i skuteczna metoda. Uruchom samochód, gdy jest zimny, otwórz maskę i zlokalizuj wszystkie węże układu chłodzenia silnika. Następnie zlokalizuj grube węże idące do chłodnicy i delikatnie dotknij je ręką. Po kilku minutach od uruchomienia silnika powinny być jeszcze zimne. Jeśli szybko zaczynają się nagrzewać, termostat nie jest całkowicie zamknięty i należy go wymienić. Pośrednie objawy to długie rozgrzewanie się lub niepełne ogrzewanie przedziału pasażerskiego, zwłaszcza w zimie, oraz zwiększone zużycie paliwa. Termostat, który utknął w pozycji zamkniętej, spowoduje przegrzanie silnika - niezauważalną usterkę.

 

Informacje o temrostacie zaczerpnięte ze strony czesciauto24.pl

Informacje o funkcji temrostatu pochodzą ze strony autokult.pl

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama