Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 15:32
Reklama

Codzienna praca elektryka - co należy wiedzieć?

Osoba, która zajmuje się elektrotechniką, czyli projektowaniem, instalacją i utrzymaniem instalacji i urządzeń elektrycznych, nazywa się elektryk. Jest to zawód nieodzowny w wielu sektorach, od budownictwa po przemysł i usługi. W tym artykule opisujemy, na czym polega praca elektryka i jakie wymagania muszą spełniać osoby pracujące na tym stanowisku.
  • 08.03.2023 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Codzienna praca elektryka - co należy wiedzieć?

Zawód elektryka - co tak naprawdę robi w swojej pracy?

Elektryk wykonuje różnorodne prace związane z szeroko rozumianą elektrotechniką. Do najważniejszych zadań elektryka należą: instalowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych, montaż, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych, przeprowadzanie przeglądów technicznych, pomiarów i testów elektrycznych, a także doradztwo w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań technicznych.

Jakie umiejętności i kwalifikacje są niezbędne dla kandydatów na stanowisko elektryka?

Elektryk musi mieć świadectwo kwalifikacji w zakresie eksploatacji lub dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych i gazowych, potocznie nazywane uprawnieniami SEP. Kursy SEP dzielą się na trzy kategorie: G1, G2 i G3.

  • G1 - kursy dotyczące instalacji i sieci elektroenergetycznych (między innymi dla osób pracujących przy instalacjach i sieciach elektroenergetycznych);
  • G2 – kursy dotyczące sieci energetycznych (między innymi dla osób pracujących przy sieciach energetycznych);
  • G3 – kursy dotyczące instalacji i sieci gazowych (między innymi dla osób pracujących przy instalacjach i sieciach gazowych).

Nie każdy elektryk ma wykształcenie kierunkowe, ale można skończyć studia na kierunku elektrotechnika lub energetyka. Poza wiedzą teoretyczną bardzo ważne jest doświadczenie i wiedza praktyczna.

Elektryk powinien znać elektrotechnikę, normy i przepisy bezpieczeństwa oraz umieć obsługiwać specjalistyczny sprzęt. Jest to praca wymagająca dokładności i odpowiedzialności, ponieważ błędna instalacja elektryczna może być niebezpieczna dla ludzi i mienia. Osoba na takim stanowisku powinna znać przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej w zakresie instalacji elektrycznych.

Rozwój zawodu elektryka - jakie są perspektywy?

Praca elektryk” to fraza często wpisywana przez osoby planujące swoją karierę na stanowisku elektryka. Zaletą tego zawodu jest to, że osoby znające się na elektryce mają wiele opcji rozwoju. Elektrycy mogą zdobyć specjalizacje w bardzo różnych dziedzinach, na przykład takich jak energetyka, automatyka, systemy napowietrzne, instalacja bezpieczeństwa lub systemy audio. Przykładowe stanowiska dla elektryków to między innymi elektryk budowlany, energetyczny, telekomunikacyjny, dźwigowy, samochodowy lub automatyk. Spektrum branż jakie korzystają z usług elektryków jest bardzo szerokie w związku z czym łatwo zauważyć, że praca na tym stanowisku daje wiele możliwości rozwoju w różnych kierunkach.

Oferty pracy dla elektryka są zróżnicowane. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi około 5000 zł brutto. Wynagrodzenie w dużej mierze zależ od stażu i doświadczenia. Starszy specjalista może liczyć na wynagrodzenie znacznie wyższe. Natomiast młodsi specjaliści w małych firmach mogą zarabiać najniższą krajową. Przykładowe oferty pracy dla elektryków można sprawdzić na servicetechnical.pl

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama