Kupno mieszkania - na co trzeba zwrócić uwagę?
Nie każdy wie, o czym pamiętać przy kupnie mieszkania i popełnia różne błędy np. przez niedopatrzenie. Żeby ustrzec się problemów, należy decydować się na taki krok jedynie posiadając pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych. Ostrożność wskazana jest w stosunku do rynku pierwotnego, ale przyda się jeszcze bardziej na rynku wtórnym. Kłopotliwe może być już samo poszukiwanie mieszkania - niektórzy decydują się na współpracę z agencją lub deweloperem bez sprawdzenia, czy są godni zaufania. Dla zapewnienia sobie najświeższych informacji na tematy związane z zakupem nieruchomości można przejrzeć artykuły w jednym z serwisów tematycznych – np. https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania-wroclaw
Kupno mieszkania często poprzedzają formalności związane z poszukiwanie nieruchomości spełniającej wymogi, którą cechować będzie np. korzystna lokalizacja i brak dziwnych wpisów lub braków w księdze wieczystej. Poprzedni właściciel mieszkania w przypadku zakupu mieszkania z drugiej ręki powinien zostawić je bez długów i innych zaległości. Transakcję kupna mieszkania poprzedzają też sprawy bankowe - większość osób na początku nie stać na samodzielny zakup, biorą więc kredyt hipoteczny. Sprawdza się więc zdolność kredytową itd. Łatwiejsze uzyskanie kredytu hipotecznego umożliwi tzw. wkład własny.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?
Obecnie ceny nieruchomości są tak wysokie, że warto sprawdzić jak najwięcej kwestii niezależnie od tego, czy korzysta się z oferty pośrednika (biuro nieruchomości) czy z prywatnego ogłoszenia. Nieruchomość nie może być zadłużona ani mieć podejrzanej historii w księdze wieczystej - chodzi o stan prawny mieszkania. Ostateczny odbiór mieszkania możliwy jest w przypadku braku zaległości czynszowych i innych problemów.
Rozsądny zakup mieszkania uwzględnia dokładne sprawdzenie zgodności planów ze stanem rzeczywistym. Warto zrobić to przed uzupełnieniem aktu notarialnego, który poprzedzają np. opłaty notarialne. W przypadku mieszkania kupionego z rynku wtórnego należy zadbać o obecność poprzedniego właściciela mieszkania. Odpowiednią porą na tę weryfikację jest dzień, bo przy świetle dziennym łatwo dostrzec wszelkie ewentualne wady. Ważne jest coś takiego jak odbiór techniczny mieszkania. Może w tym pomóc inżynier - odbiór z inżynierem jest dużo pewniejszy. Bardziej doświadczone osoby prawdopodobnie poradzą sobie same, z wykorzystaniem np. narzędzi pomiarowych. Należy sprawdzić obecność przyłączy, zweryfikować, czy użyte zostały zamówione lub deklarowane materiały (szczególnie w przypadku okien, drzwi, a także wykończenia ścian, podłóg i sufitu). Dopiero po potwierdzeniu, że wszystko jest w porządku, finalizuje się kupno nieruchomości.