Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 31 maja 2026 19:00
Reklama

Wydatki osobiste w kosztach firmowych - co trzeba wiedzieć?

Zupełnie normalne jest to, że każda firma ponosi różnorodne wydatki. Tak samo jak w codziennym życiu, także w firmie mamy do czynienia z wieloma kosztami. Przedsiębiorcy często zastanawiają się nad tym, co warto wiedzieć o wydatkach osobistych w kosztach firmowych. Które z wydatków można ująć w takich kosztach? O czym musimy pamiętać?
  • 18.04.2023 09:11
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wydatki osobiste w kosztach firmowych - co trzeba wiedzieć?

Wydatki osobiste w kosztach firmy

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z tym, że ponosimy wiele wydatków. Niektóre z nich można zakwalifikować jako koszt podatkowy, a inne niekoniecznie. Faktem jest, że wydatki osobiste w kosztach firmy to kwestia, która interesuje wielu przedsiębiorców. Musimy wiedzieć, że spore znaczenie ma charakter poniesionego wydatku i jego cel. Podatnik ma możliwość ujęcia w kosztach firmowych tylko takie wydatki, które spełniają wymogi wskazane w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy mówią o tym, że koszty uzyskania przychodów dotyczą kosztów, które poniesione zostały w związku z osiągnięciem przychodów lub zabezpieczeniem ich źródła. Wyjątkiem są tutaj koszty wymienione w art. 23. 

Najważniejszy warunek to poniesienie wydatków w celu osiągnięcia przychodu. Poza tym trzeba mieć na uwadze to, że koszt taki nie może zostać wskazany w katalogu kosztów niestanowiących podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Jako podatnik musimy mieć możliwość udowodnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy kosztami a osiągniętymi w związku z tym przychodami. 

Typowe koszty podatkowe

Regulacje prawne wskazują, że typowymi kosztami prowadzonej działalnością są między innymi:

  • Wypłata wynagrodzeń dla pracowników
  • Zakup materiałów i towarów handlowych
  • Zakup paliwa do auta firmowego
  • Opłaty bankowe za prowadzenie firmowego konta
  • zakup materiałów biurowych do firmy. 

Powyższe aspekty to jedne z wielu przykładów, które widzimy w przepisach prawnych. 

Wydatki o osobistym charakterze

Istotne jest to, że wydatki o charakterze osobistym nie są kosztem podatkowym i nie mogą być ujmowane w firmowych kosztach. Nie ma przy tym znaczenie to, czy faktura została wystawiona na firmowe dane. Wydatek jest kosztem w ujęciu podatkowym wtedy, gdy ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli nie ma takiego związku, nie może stanowić kosztu ujmowanego w ewidencji. Na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl znajdziemy więcej cennych informacji na ten temat. 

Najbardziej charakterystycznymi wydatkami o osobistym charakterze są z pewnością: kurs prawa jazdy, karnet na siłownię, okulary korekcyjne, ubezpieczenie na życie, szczepionka, wizyta u stomatologa, karnet na basen itp. Nabywając takie rzecz dla siebie, nie możemy pomniejszyć wydatku o jego wartość osiągniętych przychodów z działalności. Nie zapominajmy o tym, że występują tutaj różne wyjątki. Sprawiają one, że możliwe jest zakwalifikowanie niektórych specyficznych wydatków do kosztów podatkowych. Jak widać, wydatki osobiste w kosztach firmy to często kwestia nie do końca zrozumiała dla wielu osób. W tym wypadku trzeba mieć na uwadze regulacje prawne, które dokładnie wskazują to, jakie wydatki można ujmować w kosztach uzyskania przychodów. 

Własna firma wymaga nakładu czasu i środków. Poza tym spore znaczenie ma znajomość ważnych przepisów, które pozwolą nam uniknąć błędów związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Trzeba pamiętać o tym, że rzeczy kupowane dla siebie nie powinny być ujmowane w kosztach firmowych. Wydatki osobiste, jak sama nazwa wskazuje, są ponoszone w związku z indywidualnymi oczekiwaniami, a nie potrzebami firmy.

--- Materiał zewnętrzny ---


Temperatura: 19°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFan Treść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽 Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03 Źródło komentarza: Szach i mat! Autor komentarza: sekator Treść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcu Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33 Źródło komentarza: Jest praca w policji Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19. Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50 Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni? Autor komentarza: piotr13da Treść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkasz Data dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34 Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni? Autor komentarza: Leszek Treść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38 Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni? Autor komentarza: Miłośnik sztuki Treść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.art Data dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11 Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama