Wełna szklana a termoizolacja ścian
Wełna szklana to jeden z najchętniej wybieranych materiałów do ocieplania ścian zewnętrznych. Argumentem, który przemawia za taką decyzją, jest dobra termoizolacyjność tego materiału. Kształtuje się ona na poziomie 0,032-0,045 W/mK. W praktyce oznacza to, że prawie całe ciepło zostaje zatrzymane we wnętrzu budynku, zamiast przenikania przez ściany, a dzięki temu ograniczamy potrzebę ogrzewania i zmniejszamy związane z tym koszty. Ocieplanie elewacji wełną szklaną ma również tę zaletę, iż jest to materiał umożliwiający “oddychanie ścian”, czyli usuwanie pary wodnej, która gromadzi się wewnątrz budynku. Dzięki temu nie ma ryzyka, że na ścianach powstanie pleśń i grzyby, prowadzące nie tylko do ich niszczenia, ale i negatywnie oddziałujące na zdrowie domowników.
Wełna szklana dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/welna-szklana-welna-mineralna/welna-szklana
Wspomniany materiał może służyć także do izolowania ścian oddzielających pomieszczenia w budynku. Jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim ze względu na bardzo dobre wyciszenie, jakie zapewnia wełna szklana. Tłumi ona zarówno dźwięki uderzeniowe, jak i hałasy powodowane przez rozmowę dwóch osób czy włączony telewizor za ścianą.
Izolacja podłóg wełną szklaną
Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie wełny szklanej w celu ocieplenia podłóg. Materiał ten sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku lekkich podłóg, gdyż sam ma niewielką wagę i nie obciąża zbytnio konstrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnimy dobre wyciszenie hałasów powodowanych chodzeniem po podłodze w twardym obuwiu. Warto także wiedzieć, że wełna szklana jest materiałem niepalnym. Wykorzystanie jej zatem do izolacji ścian i podłóg pozwala zwiększyć bezpieczeństwo.
Ocieplanie dachu wełną szklaną
Odpowiedź na pytanie, co ociepla się wełną szklaną, musi uwzględniać też zastosowanie tego materiału w izolacji dachów. Mowa tutaj głównie o dachach skośnych. Ich specyficzna konstrukcja wymaga tego, by materiał izolacyjny dało się umieścić również w niewielkich, trudno dostępnych przestrzeniach, a wełna szklana z racji swojej elastyczności, sprężystości i niewielkiej wagi doskonale sprawdza się w tym zadaniu.
W przypadku dachów płaskich poleca się natomiast izolacje dwuwarstwowe, czyli wykorzystanie wełny szklanej oraz skalnej. Dzięki temu zyskujemy większą sztywność, która jest wówczas pożądana.
Co ociepla się wełną szklaną? Jak widać, materiał wykorzystywany jest do izolacji różnych elementów konstrukcyjnych. Pamiętajmy jednak, aby nie mylić wełny szklanej ze skalną, gdyż są to dwa różne rodzaje o odmiennych właściwościach i przeznaczeniu.