Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 22:49
Reklama

Gryfy do sztangi – rodzaje i zastosowanie

Wykonując trening siłowy, musimy pamiętać o obciążeniu, które pobudzi nasze mięśnie do pracy. Abyśmy mogli z niego korzystać, niezbędnym sprzętem będzie gryf, na którym umieszcza się ciężary. Zazwyczaj przyjmuje kształt prostego pręta, choć nie zawsze. Możemy spotkać się również z gryfem tzw. łamanym. Ten rodzaj ma na celu zmianę pobudzenie innych mięśni do pracy niż gryf prosty. Na rynku istnieją również inne modele, które przedstawiamy w poniższym artykule, wraz z ich zastosowaniem podczas ćwiczeń.
  • 04.09.2023 08:32
  • Autor: Grupa Tipmedia
Gryfy do sztangi – rodzaje i zastosowanie

Rodzaje i zastosowanie gryfów do sztangi

Gryf to podstawowy element, w który wyposażona jest każda siłownia. Na rynku możemy wyróżnić kilka modeli, a każdy z nich posiada niezwykle wszechstronne zastosowanie. Wyróżniamy następujące:

 

  • Gryfy proste – klasyczny model gryfu, który używa się do hantli i sztang. Swoje zastosowanie znajduje przy ćwiczeniach klatki piersiowej, bicepsów i tricepsów. Daje możliwość ćwiczenia zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. 
  • Gryfy łamane – ten model gryfu możemy podzielić na lekko łamane oraz mocno łamane. Im bardziej "złamany" gryf, tym nasze mięśnie bicepsów i tricepsów pracują intensywniej. Swoje zastosowanie znajdą u osób, chcących wzmocnić i wyrzeźbić ręce.
  • Gryfy olimpijskie – stworzony z myślą o sportach siłowych dla zaawansowanych osób. Są większe i mocniejsze od pozostałych gryfów. Idealnie sprawdzą się podczas ćwiczeń klatki piersiowej oraz do wykonywania martwego ciągu. 
  • Gryfy do kettlebell – alternatywa tradycyjnych kettli. Różni się tym, że mamy możliwość dostosowania obciążenia pod siebie, poprzez założenie cięższych, lub lżejszych talerzy wagowych.
  • Gryfy do martwego ciągu – nazywany inaczej heksagonalnym lub hex bar. Zalicza się go do sztang specjalistycznych. Przeznaczony głównie do "dead liftów", umożliwia równomierne rozłożenie sił podczas treningu, dzięki czemu mamy możliwość odciążyć nasz kręgosłup i stawy. 

Z czego wykonany jest gryf do sztangi?

Decydując się na zakup gryfu do sztangi, warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego został wykonany. Polecanym tworzywem przez specjalistów jest chrom. Godne uwagi są również gryfy do sztangi ze stali hurtowej, żeliwa, a także gumy. Mając niewielki budżet, możemy zdecydować się na tworzywo sztuczne, pokryte stalą hurtową, co sprawia, że posiadają niewielką wagę. Sprawdzą się zarówno w domowej, jak i profesjonalnej siłowni, podczas podstawowych ćwiczeń. Natomiast decydując się na zakup gryfu z solidnego tworzywa takiego jak chrom, czy też stal, musimy liczyć się z tym, że ciężar całej hantli wzrośnie. Dzięki temu mamy możliwość wykonywania bardziej skutecznych i trudniejszych ćwiczeń. 

Gryf do sztangi – długość 

Kolejnym kryterium podczas wyboru gryfu jest długość drążka. Najpopularniejszym wyborem jest gryf o długości 120, 150, 180 oraz 200 centymetrów. Wybór długości zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb użytkownika. Ćwicząc różne grupy mięśni, warto wykorzystać gryfy o różnej długości. Im dłuższy, tym mamy większy wybór ćwiczeń z chwytem szerokim. Dłuższe gryfy dają ćwiczącemu możliwość wykonywania treningu, leżąc na ławeczce, czy wyciskając, dając przy tym gwarancję zwiększenia intensywności treningu. Dla osób początkujących zaleca się używanie prostych, krótszych modeli, umożliwiając wykonywanie ćwiczeń z hantlami. 

Jeśli w dalszym ciągu nie jesteśmy pewni, który rodzaj gryfu będzie dla nas odpowiedni, warto na początku wybrać się na siłownię i spróbować ćwiczeń z różnymi modelami, niwelując w ten sposób różnego rodzaju niepotrzebne kontuzje, czy też niską skuteczność treningu.

--- Artykuł sponsorowany ---


bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama