Instalacja ogrzewania i hałas
Zacznijmy od tego, że kamienice znane z tego, iż oferują pomieszczenia o znacznie wyższych sufitach, co wynika z praktyk stosowanych w budownictwie w XIX i XX wieku. Wyższe pomieszczenia trudniej ocieplić. Aby poczuć komfort w mieszkaniu w kamienicy z pewnością trzeba więcej zużyć energii cieplnej niż w klasycznym mieszkaniu w bloku. Przekłada się oczywiście na wyższe koszty ogrzewania w okresie jesienno-zimowym.
Jeśli zależy Ci na niskich kosztach za ogrzewanie, to prawdopodobnie mieszkanie w kamienicy nie będzie dobrym pomysłem. Warto jednak pamiętać, że potencjalna wada w okresie zimowym, zmienia się w zaletę w okresie letnim. Jak to możliwe? Dzięki ceglanym konstrukcjom zastosowanym przy budowie kamienic, w upalne dni w pomieszczeniach zawsze panuje przyjemny chłód.
Jeśli chodzi o mieszkanie w bloku w kontekście ogrzewania, to w większości przypadków nieruchomości są podłączone do miejskiej sieci cieplnej. Dlatego stawki za zużycie ciepła są dość atrakcyjne i zdecydowanie niższe. Niestety, jeśli przychodzi na myśl mieszkanie w bloku, który powstał w latach 80., czyli nieruchomości tzw. z wielkiej płyty przygotuj się duże hałasy. W tamtym okresie nie uwzględniano w projektach aspektu akustycznego i budowano cienkie ściany.
W praktyce każda aktywność sąsiadów będzie słyszalna. Jeśli chcesz cieszyć się ciszą i spokojem zwróć uwagę na nowoczesne mieszkania do wynajęcia. Kraków jest przykładem miasta, na którego terenie można wynająć mieszkanie na nowoczesnym osiedlu.
Budownictwo
Jeśli szukasz mieszkania przez pryzmat architektury i estetyki elewacji, to z pewnością mieszkanie w kamienicy będzie lepszym wyborem. Większość nieruchomości tego typu, powstało przed I Wojną Światową, co z pewnością pozytywnie wpływa na klimat budynku. Jak już wspominaliśmy, polskie kamienice są znane z wysokich sufitów, które optycznie zwiększają przestrzeń, przez co wydają się bardziej przestronne.
W sytuacji, w której jesteś zwolennikiem nowoczesnego budownictwa, lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie w kilkuletnim wielorodzinnym budynku. Z pewnością elewacja oraz fasada nie będą tak efektowne, lecz mimo to części wspólne będą estetyczne i przyjemne dla oka.
Koszty remontu
Remont to bardzo odległa perspektywa, jeśli planujesz, dopiero co się wprowadzić do mieszkania. Jednak przed wyborem miejsca do życia warto wziąć pod uwagę potencjalne koszty remontu.
Tak naprawdę koszty wykonania remontu zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w kamienicy mogą być bardzo podobne lub całkowicie inne. Wszystko zależy od stanu lokalu.
Z pewnością łatwiej jest odłożyć kwestię remontu, wprowadzając się do mieszkania w bloku niż do lokalu w kamienicy, ponieważ często ten drugi jest w gorszym stanie. Co więcej, warto wiedzieć, że w kamienicy wybudowanej w latach międzywojennych trudniej zrobić remont, jeśli nieruchomość jest wpisana na listę zabytków.