Świadczenie rehabilitacyjne
Wiemy już, że świadczenie rehabilitacyjne jest przeznaczone dla pracownika na zwolnieniu lekarskim, któremu kończy się zasiłek choroby i nadal nie może wrócić do pracy. Jak uzyskać takie wsparcie? Trzeba złożyć wniosek do odpowiedniego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na formularzu ZNp-7. Można go pobrać w ZUS-ie lub w Internecie, przy czym do wniosku należy dołączyć zaświadczone o stanie zdrowia (OL-9), wypełnione przez lekarzy prowadzących leczenie.
Jeżeli ubiegamy się o świadczenie rehabilitacyjne w związku z chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy, koniecznie trzeba dołączyć do wniosku dokumenty dodatkowe, takie jak:
- Karta wypadku przy pracy
- Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy
- Decyzję o zatwierdzeniu choroby zawodowej, jaka jest wydawana przez inspektora sanitarnego
Kiedy powinniśmy złożyć taki wniosek? Mamy na to co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Faktem jest, że przekroczenie tego terminu może wiązać się z dłuższym czasem rozpatrzenia wniosku i wypłaty środków pieniężnych. ZUS ma aż 60 dni na rozpatrzenie złożonej dokumentacji. Ten termin jest liczony od momentu złożenia kompletu odpowiednich dokumentów. Ważne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Co jest istotne?
Warto zauważyć, że po złożeniu wniosku o świadczenie rehabilitacyjne zostaniemy wezwani na badanie przez lekarza orzecznika. Wydane orzeczenie w tej sytuacji jest podstawą do wydania decyzji. To oznacza, że ZUS może nam przyznać świadczenie rehabilitacyjne wtedy. gdy orzecznik wskaże, że pozostajemy niezdolni do pracy, ale istnieje szansa na odzyskanie zdrowia. W przeciwnym razie możliwe jest wniesienie sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia.
Okazuje się, że odwołanie od odmowy przyznania świadczenia rehabilitacyjnego wnieść należy do sądu za pośrednictwem ZUS-u w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji o odmowie. Odpowiednim sądem jest tutaj sąd rejonowy, zgodnie z miejscem zamieszkania osoby ubezpieczonej. W odwołaniu powinny znajdować się elementy takie jak:
- Oznaczenie odwołującego się
- Oznaczenie sądu i organu, za pośrednictwem którego wnosimy pismo
- Oznaczenie zaskarżonej decyzji
- Wnioski, dowody i twierdzenia
- Uzasadnienie
- Podpis
Nie trzeba wskazywać konkretnych zarzutów pod adresem wydanego rozstrzygnięcia.
Kto nie skorzysta ze świadczenie rehabilitacyjnego?
Nie zapominajmy o tym, że nie każdy może skorzystać ze świadczenie rehabilitacyjnego. Takie rozwiązanie nie jest dostępne dla osób na urlopie wychowawczym, z prawem do emerytury, na urlopie bezpłatnym, pobierających zasiłek dla bezrobotnych, pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy, otrzymujących nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rodzicielskie świadczenie uzupełniające lub przedemerytalne.
Środki pieniężne ze świadczenia rehabilitacyjnego są wypłacane przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca musi wypłacić świadczenie wtedy, gdy zgłosi powyżej 20 pracowników do ubezpieczenia chorobowego. W przeciwnym wypadku świadczenie rehabilitacyjne otrzymamy z ZUS-u.
Jak długo wypłacane jest świadczenie rehabilitacyjne?
Okazuje się, że świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane maksymalnie na okres 12 miesięcy. Może być przydzielone w częściach lub jednorazowo. Przykładowo gdy uzyskamy świadczenie na 2 miesiące, przed upływem tego czasu można ponownie starać się o pomoc finansową. Procedura składania wniosku jest taka sama, jak za pierwszym razem.