Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 kwietnia 2025 18:19
Reklama dotacje unijne dla firm

Rozgrzewka - niezbędny element każdego treningu

Osoby trenujące na co dzień doskonale wiedzą jak istotnym elementem każdego zestawu ćwiczeń jest rozgrzewka. Bez niej trening może nas kosztować o wiele więcej wysiłku, szybciej się zmęczymy, regularnie pomijana może prowadzić do poważnych konsekwencji. Właśnie dlatego powinna być stałym elementem wszystkich treningów, mimo to osoby początkujące często skracają sobie czas, ćwicząc bez niej. Dlaczego jest taka ważna oraz do czego doprowadza jej brak?
  • 27.11.2023 11:43
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rozgrzewka - niezbędny element każdego treningu

Rozgrzewka – dlaczego Twoje mięśnie jej potrzebują?

Każdy sportowiec nieważne czy początkujący, czy profesjonalista nie powinien pomijać elementu treningu, jakim jest rozgrzewka. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Kiedy masz przed sobą ważny egzamin lub pierwszy dzień w pracy potrzebujesz odpowiedniego przygotowania. Tak samo wymaga go Twój organizm. Ćwiczenia ruchowe, intensywny trening jak bieganie na bieżni czy ćwiczenia wykonywane na siłowni są dla Twojego ciała ogromnym wysiłkiem.

Bez odpowiedniego przygotowania mięśnie nie są gotowe na wysiłek, który je czeka. Rozgrzewka poprawia układ motoryczny oraz poprawia elastyczność Twojego ciała. Przygotowuje też między innymi Ciebie i Twoją psychikę do wytężonej pracy. Rozgrzane ciało łatwiej nastraja się do wykonywanego wysiłku.

Brak rozgrzewki – konsekwencje

Wiele profesjonalnych biegaczy może powiedzieć, że rozciąganie przed treningiem to podstawa ich regularnego treningu. Dlaczego? Ponieważ jej regularne pomijanie prowadzi do poważnych kontuzji oraz zwyrodnień. W czasie intensywnej aktywności ruchowej podnosi się tętno oraz temperatura ciała, ścięgna oraz mięśnie zaczynają dopasowywać się do nadchodzącej pracy, przez co są mniej podatne na zwyrodnienia i kontuzje.

Lekkomyślne podejście do rozgrzewki może często kosztować unieruchomieniem na wiele tygodni lub zwyrodnieniami kolan, stawu barkowego czy innych części ciała. Warto też wspomnieć o dotlenieniu organizmu. W czasie rozgrzewki zaczynamy oddychać szybciej w związku z wykonywanym wysiłkiem, przez co organizmowi łatwiej dotlenić się w dalszej, często jeszcze bardziej wymagającej części treningu. Dodatkowo może ona zmniejszać często obecne po ćwiczeniach zakwasy.

Rozgrzewka – ćwiczenia

Ćwiczenia wykonywane w ramach rozgrzania organizmu, mogą wyglądać różnie. Zależne są od dyscypliny, miejsca czy poziomu zaawansowania sportowca. Jedną z najpopularniejszych form jest połączenie stretchingu, czyli rozciągania z ćwiczeniami ruchowymi, jakim jest popularny pajacyk. Na siłowni, rozgrzewka często jest realizowana za pomocą dodatkowych urządzeń i narzędzi jak orbitrek czy ciężarki. Dla osób trenujących dźwiganie właśnie ta forma jest najbardziej zalecana. Skłony, szybki trening na orbitreku i serie przysiadów z obciążeniem mniejszym niż docelowa waga ciężarka. To pozwoli organizmowi na lepszą wydajność oraz mniejsze zmęczenie przy większym obciążeniu. Przykładowo docelowo interesuje Cię waga 60 kg, to rozgrzewkę pod ćwiczenie warto zaczynać z ciężarem 20-30 kg. 

Dzięki takiej rozgrzewce możesz osiągnąć lepsze wyniki.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ZdroweNoni.pl.

--- Artykuł sponsorowany ---


pochmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama